Всеки осми лев идва от туризъм

08.07.2013 | 10:35
по статията работи: Теодора Пенева
Очакваме 3,2 млрд. лева приходи от отрасъла. Той носи 11,4% от БВП и се нуждае от министерство, смятат от бранша
Всеки осми лев идва от туризъм

Туристическият отрасъл се нуждае от министерство, смята браншът.

Туризмът е един от най-важните сектори за българската икономика. Той има нужда от ведомство, а в кабинета на Пламен Орешарски все още няма и ресорен зам.-министър – зад тази теза застанаха Станимир Станков, председател на Националната асоциация по спа и уелнес туризъм и Бранимир Ботев, председател на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки.

Очакваните приходи от туризъм през тази година възлизат на 3,2 млрд. лева, коментираха те пред bTV. По данни, цитирани от Бранимир Ботев, приносът на отрасъла към Брутния вътрешен продукт (БВП) е 11,5%. С други думи, поясни той, всеки 8-ми лев в българската индустрия идва от този сектор. 

Експертът посочи, че туристическият отрасъл има нужда от правна, институционална и административна рамка, за да се развива. 

Друга препоръка от бранша е Дирекция "Туризъм", която беше преместена в Пловдив, да се върне обратно в София. Решението, взето в рамките на административната реформа на кабинета на Бойко Борисов, двамата определиха като грешка. Те посочват обаче, че ако тя бъде поправена, все пак при повторното преместване ще се изгуби за втори път част от човешкия ресурс в администрацията.

Не използваме потенциала на туризма си

Представителите на бранша се обединиха в становището си, че страната ни все още използва много малка част от туристическия си потенциал. "България е една дестинация 4 сезона", заяви Станимир Станков.

Слабо развити сфери, предвид наличните възможности, са например културният, архитектурният, балнеотуризмът. Няколко факта подкрепят тази теза. 

Така например, на територията на страната има 600 минерални извора. Използва се обаче по-малко от 4% от българската минерална вода. Освен това България е на първо място по термални минерални води в света – пред нас са единствено Исландия и Нова Зеландия, но там изворите са под формата на гейзери.

Страната ни е третата в света по артефакти след Италия и Гърция. Легловата ни база е толкова голяма, посочи Ботев, че в момента е запълнена едва на 26%.

Към тези данни можем да добавим и високата принадена стойност на зимния туризъм, на което според него би трябвало да се обръща по-голямо внимание, тъй като у нас той има много висок потенциал. България има възможност да развива не един (напр. Банско или Пампорово), а десет, макар и по-малки, зимни туристически центъра, коментира експертът.

Бранимир Ботев допълни, че според предстоящи промени в нормативната база на социалното осигуряване в Европа ще стане възможно чужди Здравни каси да плащат престоя на лекуващи и възстановяващи се пациенти или почиващи в български курорти. "Трябва просто да подадем фиш, за да получим "шестица от тотото", обясни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...