Делът на лошите кредити може да надхвърли този на добрите в петролния сектор на САЩ

25.03.2016 | 15:00
по статията работи: Даниел Василев
Очаква се да фалират повече енергийни компании, отколкото банкрутираха през Голяма рецесия
Делът на лошите кредити може да надхвърли този на добрите в петролния сектор на САЩ
Снимка: Benny Mazur

Лошите заеми в петролния сектор на САЩ може да надхвърлят като размер добрите заеми в индустрията, предаде Wall Street Journal. Тази тенденция ясно показва силния натиск върху петролните компании и кредиторите им, породен от спада на цените на петрола на международните пазари, започнал през есента на 2014 г.

Броят на кредитите, които са определени като „класифицирани“ - т.е. такива, при които рискът от неплатежоспособност е изключително висок – ще нарасне до над 50% от всички заеми към петролните компании, смятат банкери и други представители на финансовия свят в страната. Сред застрашените банки в САЩ, в които този сценарий почти сигурно ще се реализира, са Wells Fargo & Co. и Comerica Inc.

Застрашени от големия ръст на лошите кредити, някои инсититуции в страната вече вземат мерки за намаляване на експозициите си към енергийния сектор. Те включват опити за продажба на лошите кредити и отказ от подновяването на изтекли заеми, са изтъкнали повече от дузина банкери, адвокати и други източници на Wall Street Journal. Спадът на кредитирането несъмнено ще изправи поне някои компании от капиталоемкия сектор на шистовия петрол в страната пред банкрут, тъй като ще ореже възможността им да получат свеж ресурс, с който да финансират начинанията си, смятат икономисти.

218555

Източник: S&P Global Markets Intelligence, Wall Street Journal, Evercore ISI

Същевременно броят на компаниите от сектора, обявили фалит, достигна 51 от началото на 2015 г. досега, като общите им задължения възлизат на 17,4 милиарда долара, сочат данни на юридическата фирма Haynes and Boone LLP. Така броят им постепенно се доближава до този на фалиралите енергийни компании в най-тежкия момент на Голямата рецесия, когато между септември 2008 и декември 2009 г. фалираха 62 компании, а според анализаторите броят на фалитите в отрасъла ще продължи да расте – вече поне 175 фирми са изправени пред риска да не успяват да посрещат плащанията по дълговете си, сочат данни на Deloitte LLP.

Това е началото на гигантска финансова криза“ за енергийните компании, изтъкна ръководителят на поделението по преструктуриране на Deloitte Уилям Снайдър. Ако цената на петрола се задържи на ниво от около 40 долара за барел до края на годината, това ще бъде „доста катастрофично“ за енергийните компании в Съединените щати, допълни още Снайдър.

Тенденцията за покачване на дълговете на енергийните компании се наблюдава и извън САЩ. Фирмите, занимаващи се с добив и търговия на петрол и газ, са задлъжняли с три пъти над нивата си от 2006 г. само за 8 години, като към 2014 г. те дължат повече от 3 трилиона долара, показват последните данни на Банката за международни разплащания. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...