Изключването на аналоговата телевизия у нас трябва да приключи до 2012 г. Това стана ясно по време на панелна дискусия в рамките на провеждащия се Националния форум, посветен на състоянието и развитието на информационните и комуникационните технологии в България, част от БАИТ Експо 2007.
В дискусията взеха участие Мария Стефанова, председател на Съвета за електронни медии (СЕМ), Петър Рендов, член на Комисията за радио разпръскване, Жанет Захариева от Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) и др.
Процесът на преминаване от аналогова към цифрова телевизия е труден и същевременно задължителен, беше общото становище на участниците в панела. Самият преход ще премине в две фази. Първата от тях ще започне още от следващата година. По този повод Мария Стефанова заяви, че вече в СЕМ се работи по конкретни текстове от нормативната уредба и са сформирани 2 работни групи. Тя изтъкна, че ще се разчита изключително на предложенията и мненията, дадени от гилдията. „Когато се правят промени, те не трябва да бъдат „на тъмно", категорична е Стефанова.
Председателят на медийния регулатор постави въпроса за необходимостта от информационно разясняване и популяризиране на цифровата телевизия сред обществото. Според нея трябва да се отдели внимание и да се изясни на потребителите, че това е задължителна мярка, с която трябва да се съобразим. Трябва да се даде отговор на най-важния въпрос за потребителя – защо е необходимо. Една от причините, които бяха изтъкнати, е, че като член на ЕС Европейската комисия изисква от нас да представим в Европа по-качествен сигнал. Освен това, Комисията няма да ни налага финансови санкции, ако след 2012 година не приключим този процес. Най-рано към 2016 г. срещу страната може да бъде заведена съдебна процедура.
На дискусията бяха очертани и предимствата за потребителите на новата цифрова телевизия, като: увеличаване на броя на програмите с национално и регионално значение; високо качество на картината и звука; разнообразни информационни услуги – Интернет, електронна поща, електронно банкиране; специализирани субтитри и език на знаците за хора в неравностойно положение.