Парите ни за втора пенсия все още са символични

19.05.2014 | 08:14
по статията работи: Георги Георгиев
Средно по 1737 лева има в сметката си всеки българин, роден след края на 1959 г.
Парите ни за втора пенсия все още са символични
Снимка: Sxc.hu

Работещите българи са натрупали средно по 1737 лв. за втора пенсия в универсалните фондове. Това показват последните данни на Комисията за финансов надзор, цитирани от „Монитор“.

В сравнение с края на миналата година сумата по партидите на осигурените се е увеличила със стотина лева. От парите, които се трупат по сметките сега, след време те трябва да получават допълнителна втора пенсия, освен държавната.

В универсалните пенсионни фондове са задължени по закон да внасят пари всички, които работят на трудов договор и са родени след 31 декември 1959 г.

В действителност натрупаните пари по партидите на всички клиенти доста се различават между отделните фондове на пазара – общо девет на брой. Те варират от 912 лв. средно за по „младите“ пенсионни компании до около 2050 лв. за тези, които са на пазара от самото въвеждане на универсалните фондове.

Освен това има сериозна разлика в средствата по индивидуалните сметки и според възрастта на осигурените. Логично, най-много пари по партидата имат тези, чието пенсиониране предстои в идните години.

Според данните на финансовия надзор осигурените на възраст между 50 и 54 г. имат най-много пари – 2290 лв. средно. Въпреки това сумата изглежда доста символична, за да се разчита на добра допълнителна пенсия на старини, дори без да се взема под внимание, че много от въпросите с изплащането на пенсии от универсалните фондове още не са уредени законодателно.

По данни към края на март тази година клиентите на този тип пенсионни фондове наброяват 3,35 милиона българи. За три месеца от края на миналата година техният брой се е увеличил с над 22 хил. души. Общо по техните сметки към 31 март има 5,82 милиарда лева.

От тях пенсионните компании са вложили в различни инвестиционни инструменти и банкови депозити 90,4 на сто, или 5,28 млрд. лв. Половината от тази сума е вложена в ценни книжа на чужди регулирани пазари, става ясно от статистиката на финансовия надзор.

Освен универсалните у нас действат още един вид задължителни пенсионни фондове – професионалните. В тях се внасят пари за работещите при тежки и вредни условия – миньори, пилоти и други. Към края на март клиентите им са над 263 хил. лв. и в сравнение с края на 2013 г. се увеличават с хиляда души. Парите, които те имат посметките си сана обща стойност 693 млн. лв.

Близо 43% от инвестициите отново са в ценни книги, търгувани на борси извън България. Средно на осигурен се падат по 2800 лв., но тук трябва да се има предвид, че вноските като процент от заплатата са по-високи, отколкото в универсалните фондове. Средната сума по индивидуалните партиди варира от 1130 до 3370 лв. между различни фондове на пазара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...