Преговорите за учителските заплати продължават утре

07.10.2007 | 16:04
по статията работи: Апостол Апостолов
Страните се разбраха в МОН да продължат разговорите на експертно ниво
Преговорите за учителските заплати продължават утре
Министерство на финансите ще направи всичко възможно в тази сфера да бъдат дадени 100% от бюджета, заяви Пламен Орешарски след приключване на днешната среща за преговори в МОН със синдикатите за учителската стачка. Страните се разбраха утре в 10,00 часа в МОН да продължат разговорите на експертно ниво. По предложение на министър Орешарски ще бъдат включени и експерти от Националното сдружение на общините, тъй като 80% от училищата са общински, както и експерти от Министерство на труда и социалната политика. Министър Даниел Вълчев заяви, че той счита, че е направена една качествена стъпка днес в преговорите заради това, че са се разбрали да започнат разговорите на експертно ниво. Това ще спре декларациите и общите приказки, а ще се разговаря с конкретни числа и стъпки.
Преди това министър Орешарски заяви, че не приема условието направено от КТ Подкрепа, че ще се водят преговори само, ако той обещае 5% от БВП за образование през 2008 г. От КНСБ заявиха, че биха се съгласили и на 4,8%. Финансовият министър припомни, че в ЕС за публичния сектор се отделят средно 47.5%, в България те са 40%. Средно в Европа за пенсии от тези 47% се дават 4-5%, докато в България се дават 8.5% от тези 40% за пенсии. Не е възможно да се реже от пенсиите за сметка на образованието, нали, риторично зададе въпрос Орешарски на синдикатите. Според него искането за 5% от БВП за образование за следващата година е "нереалистична цел". Той допълни, че особено важно е присъствието на Националното сдружение на общините на преговорите, защото, както е предвидено в предложението за споразумение от МОН, общините не трябва да отклоняват средства от бюджета си за средно образование към други сектори. Остава открит въпросът дали утре на експертно ниво ще се приеме предложението на МОН първо да се разговаря по рамката за 2008 година, тъй като за 2007 година разчетите за 9-месечието все още не са готови. Предложението на образователното министерство, залегнало в предложеното споразумение е, че МОН се ангажира в срок до 1 декември 2007 г. да предостави разчети за икономиите в системата на образованието, които да бъдат използвани за допълнителни възнаграждения.
"Аз също считам, че образованието трябва да бъде основен приоритет на държавата и то в името на бъдещето, заяви министърът на финансите Пламен Орешарски по време на откритата част на преговорите на учителските синдикати в МОН.
"Аз съм от страната на висшето образование, без да бъда разбира се упрекван в конфликт на интереси. Включително съм бил и заместник-ректор на УНСС, но да говорим с макроикономически цифри", допълни финансовият министър.
За 2006 г. по данни на Евростат в 27-те държави, включително са добавени Румъния и България преди да бъдат членки на ЕС, разходите за средно образование са 4%, като в Чехия са 3,5%, в Германия 3,4%. Най-високи са в Швеция - 5,3% и Дания - 6%, но да не забравяме, че в скандинавските страни преките данъци стигат до 50%.
В България 82% от средствата за образование и наука отиват в средното образование. България е от малкото страни, където средната учителска заплата, която е 472 лева, изключва и 13-та заплата по закон е над средната за страната. Това не се реализира във всички страни в Европа.
Синдикатите дават за пример Сърбия, където заплатите на учителите са по-високи отколкото в България, а Сърбия не е член на ЕС. Но аз официално заявявам, че в Сърбия производителността на труда е с пъти по-висока от тази в България. Не може да се говори с абсолютни цифри, когато се сравняваме с другите страни, трябва да се съобразяваме и с икономико-историческите показатели на всяка страна, посочи Орешарски.
Той е категоричен, че не може да се говори за увеличаване на заплатите без да има реформи в средното образование, като подчерта, че трябва да се съкрати 25% от персонала в училище.
Министърът изтъкна, че България е страната с най-нисък норматив за брой на учениците в паралелка и ако се вдигнат заплатите в средното образование трябва да се търси от кои сектори да се направят компенсациите. Всички тези неща трябва да се отчитат и в подготовката на бюджета за 2008 г., защото ние вече сме част от новата конвергентна програма и трябва да изпратим нашите параметри в Брюксел, а не бива да ни ги връщат и да започваме отново, посочи финансовият министър.
За днешните преговори във връзка със стачката на учителите в МОН дойде и председателката на Международната организация на труда /МОТ/ Ясна Петрович. Тя бе представена от председателя на Съюза на учителите към КНСБ Янка Такева. Преди началото на преговорите Янка Такева каза, че тази стачка е различна, защото не синдикатите решават, а 110 000 стачкуващи учители в цялата страна.
Синдикатите предварително не са се готвили за днешната среща, защото не са склонни на никакви компромиси и продължават да чакат разумна оферта от страна на правителството. За преговорите дойде и министърът на финансите Пламен Орешарски
“Надявам се, че този път разговорите ще протекат на много по-сериозно ниво. Относно това, дали определям деня като по-специален, бих казала, че той е непредвидим. Нищо не се знае. Едно обаче е сигурно – днес ще се борави със цифри, заяви за bTV Муккадес Налбант, зам-министър на образованието .
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 29.11   1760 г. – Град Детройт е предаден във владение от Франция на Великобритания. 1780 г. – След смъртта на императрица Мария Тереза на престола на Свещената римска...