През последните няколко седмици пчелари от страната сигнализираха за проблемите на сектора и измирането на пчелите у нас. Последно беше подадена информация, че пчелите масово измират в добруджанското село Жегларци, съобщава bTV. Пчелари смятат, че при пръскането на реколта от рапица е имало нарушения.
Христо Димитров е производител, който отглежда 105 пчелни семейства. След като бил предупреден, че зърнопроизводител в региона ще пръска рапицата, затворил кошерите. По думите му, последното пръскане започнало около 7:45 часа сутринта и продължило до 9:20 часа. Когато пчелите започнали да измират, пчеларят веднага се свързал с агронома, за да го попита какъв препарат е използван. Според Димитров той и колегите му от селото ще изпуснат първия мед от акация и ще могат да извадят продукция чак след като слънчогледът цъфне.
В селото около 15 души се занимават с пчеларство и всички се пострадали след пръскането. За да запазят пчелите си, производителите настояват пръскането да става само през нощта. По думите на Димитров трябва да се пръска нощно време, както е регламентирано в закона. "Да не е по време на цъфтежа, да няма никакво пръскане по време на цъфтежа, те масово пръскат по време на цъфтеж", заяви пчеларят.
Съгласно нормативната база, пет дни преди да започне да пръска земеделският производител трябва да уведоми Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) и кметовете на населените места. Кметовете пък трябва да информират пчеларите не по-късно от три работни дни преди самото пръскане.
Същевременно земеделският производител Иса Сали не отрича да е пръскал, но заявява, че го е направил с всички разрешителни. Той обясни, че също е пчелар и разполага с 500 кошера в този район. "Едва ли аз ще постъпя по този начин. Пръскането сме приключили 8:10 ч.”, подчерта земеделският стопанин и допълни, че пчелите трябва да са затворени до 11:00 часа.
Каква е причината за смъртта на пчелите може да се установи само в лаборатория, но затова потърпевшите трябва да подадат молба до земеделската служба в Добрич. И без лаборатория обаче пчеларите са убедени, че именно пръскането по време на цъфтеж причинява смъртта на пчелите.
Припомняме, че миналата седмица пчелари заявиха, че пчелите стават жертви на недобросъвестни едри арендатори, които използват смъртоносни за тях пестициди.
От своя страна министър-председателят Марин Райков заяви, че България категорично ще гласува за забраната на неоникотиноидните пестициди. По думите му страната ни ще подкрепи забраната, което ще стане днес (29 април), когато е второто гласуване на забраната на ниво ЕС, България ще гласува „за“.