Скандал с Гранд хотел "България"

02.11.2007 | 12:22
по статията работи: Апостол Апостолов
Съюзът на архитектите категорично се противопостави на превръщането на Гранд хотел "България", който е паметник на културата с национално значение, в мол
Скандал с Гранд хотел "България"

Днес Съюзът на архитектите в България даде пресконференция, на която изрази несъгласието си с изграждането на търговски център чрез реконструкция на Гранд хотел "България" в столицата, който е паметник на културата с национално значение. Преди дни проектът получи от Българската агенция за инвестиции (БАИ) сертификат за инвестиция първи клас.

"Учудени сме от издаването на сертификат за инвеститор първи клас от Българската агенция за инвестиции, приела на доверие заявените инвестиционни намерения, основаващи се на един неодобрен и неподложен на одобрение, професионално и обществено незащитим проект". Това се казва в официална декларация, оповестена от Съюза на архитектите по повод намерението за превръщане на гранд хотел "България" в мол. Декларацията е изпратена до президента, премиера, министрите на културата и на регионалното развитие, до столичната община и до инвеститора - фирма "Би Ти Девелопмент Сървисиз" ЕАД.

В Националния институт за паметниците на културата няма внесен за съгласуване проект от инвеститора, стана ясно днес. "Такъв проект никога няма да бъде одобрен", е категоричното становище на Института. Въпреки това от там признават, че е имало много случаи, при които различни инвеститори просто са "заобикаляли" процедурата и не са съгласували проектите си с Института. Това е възможно заради "вратички" в законодателството. Гранд хотел "България" не е единственият подобен казус. С него обаче не може да се допусне никакво преструктуриране, защото той е национален паметник от много висок клас. Ако въпреки всичко започне разширяване на хотела, може да се стигне и до прокуратурата, заявиха от Съюза на архитектите.

Сградата е построена през 30-те години на миналия век по проект на изтъкнатите български архитекти Станчо Белковски и Иван Данчов и е обявена за паметник на културата с национално значение в Държавен вестник през 1978 г. Обектите с такъв статут в столицата са общо 148. Трябва да бъдат пресечени намеренията за физическото разрушаване и фактическата подмяна на сградата на хотел "България", считат архитектите.

Идеята да бъде преструктурирана сградата е криминално престъпление, защото тя е една от емблемите на столицата, заяви
арх. Константин Бояджиев. В София има някои сгради, които ако бяха построени в други европейски столици, щяха да бъдат в учебниците по архитектура, а не да се правят планове за разрушаването им, отбеляза арх. Танко Серафимов и за пример посочи освен Гранд хотел "България" сградата на БНБ, тази на Биологическия факултет на Софийския университет и разрушените вече ресторант "Ропотамо" и сладкарница "Фея".

Той добави, че трябва да се защити архитектурното наследство, защото в противен случай утре можем да видим, че някой надстроява и сградата на Софийския университет.

На въпрос на Econ.bg за стъпките, които ще предприемат оттук нататък, от Съюза на архитектите уточниха, че ще изчакат резултатите от днешната пресконференция, и ако те не са задоволителни, ще предприемат действия за среща с инвеститора.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 29.11   1760 г. – Град Детройт е предаден във владение от Франция на Великобритания. 1780 г. – След смъртта на императрица Мария Тереза на престола на Свещената римска...