Про­и­з­ве­де­ние на из­кус­т­во­то, пред­наз­на­че­но за про­па­ган­да, наг­лед­на аги­та­ция и вън­ш­на рек­ла­ма. Пла­кат­но­то из­кус­т­во се стре­ми към це­ле­на­со­че­но, не­пос­ред­с­т­ве­но и трай­но худ. вну­ше­ние чрез крат­ко и яр­ко при­зив­но изоб­ра­же­ние и ла­ко­ни­чен текст. П. мо­же да бъ­де в раз­лич­ни фор­ми - от гра­фи­ка и фо­то­мон­таж до сте­но­пис или скул­п­ту­ра и да пред­с­тав­ля­ва еди­нич­на твор­ба или мно­го­ти­раж­но про­и­з­ве­де­ние. Има раз­лич­ни кла­си­фи­ка­ции на П.: по фун­к­ци­о­нал­но пред­наз­на­че­ние (об­щес­т­ве­но-по­ли­ти­чес­ки, кул­тур­но-ин­фор­ма­ци­о­нен, рекл.-про­па­ган­ден), по сти­лис­ти­чес­ко раз­г­ра­ни­ча­ва­не (ко­е­то е ус­лов­но), по на­чин на въз­п­ро­и­з­веж­да­не, по­каз­ва­не и раз­ме­ри. Важ­но зна­че­ние в рек­ла­ма­та имат търг. и ту­рис­ти­чес­ки­те П. Пре­о­б­ла­да­ват рекл. П., въз­п­ро­и­з­ве­де­ни ка­то мно­го­ти­раж­на по­лиг­ра­фи­чес­ка про­дук­ция, но се из­пол­з­ват и го­ле­ми ри­су­ва­ни П. по сгра­ди или вър­ху спе­ци­а­л­ни ус­т­ройс­т­ва. В сто­ко­ва­та рек­ла­ма на ре­ди­ца стра­ни ши­ро­ко се из­пол­з­ват мно­го­лис­то­ви­те рекл. пла­ка­ти, раз­леп­ва­ни по щи­то­ве на ожи­ве­ни тран­с­пор­т­ни спир­ки, кръс­то­ви­ща, ав­то­ма­гис­т­ра­ли и др. Не съ­щес­т­ву­ват меж­ду­нар. стан­дар­ти за фор­ма­та на П. Пред­шес­т­ве­ни­ци на П. в Ев­ро­па са раз­лич­ни­те лис­тов­ки по вре­ме на Ре­не­сан­са и Ре­фор­ма­ци­я­та (ил....), по­ли­ти­чес­ки­те афи­ши и ад­ми­нис­т­ра­тив­ни­те обяв­ле­ния в Ан­г­лия и Хо­лан­дия (XVII в.), Фран­ция (XVI-XVIIIв.).

Пър­ви­ят из­вес­тен илюс­т­ра­ти­вен П. (от 17 окт. 1482) е де­ло на пе­ча­та­ря Жан дыо Пре и про­па­ган­ди­ра ре­ли­ги­о­з­но шес­т­вие. Раз­ви­ти­е­то на пла­кат­но­то из­кус­т­во е свър­за­но с из­пол­з­ва­не­то на ли­тог­ра­фи­я­та осо­бе­но през пос­лед­на­та чет­върт на XIX в. във Фран­ция (ав­то­ри ка­то Жюл Ше­ре,Ан­ри Ту­луз Лот­рек, Алек­сан­дър Стай­лен и др.), а впос­лед­с­т­вие - с раз­ви­ти­е­то на П. в Ан­г­лия и Гер­ма­ния. Пред­шес­т­ве­ни­ци на П. в Бъл­га­рия са афи­ши­те на Апос­тол Стеф­чов за бу­бе­но се­ме (1856) и на Хир­шо­ва­та из­точ­на же­лез­ни­ца (на бълг. и тур­с­ки ез. 1872). Пър­ви­ят рекл. П. е от Иван Мър­к­вич­ка - за Пър­во­то бълг. зе­ме­дел­с­ко про­миш­ле­но из­ло­же­ние (1892), днес Плов­див­с­ки меж­ду­нар. па­на­ир. В Ху­до­жес­т­ве­на­та ака­де­мия в Со­фия има спе­ци­а­л­ност "Пла­кат".

Реклама и насърчаване на продажбите; проф. Доганов, доц. Дуранкев; С-я; 1995

 

Предложи
корпоративна публикация
Валутни курсове
капиталов пазар
Купува Продава БНБ
EUR1.9560 1.9560 1.9558
USD1.5915 1.5924 1.8824
GBP2.4796 2.4887 2.3574
от 00:24 23 Декември 2024 повече »
Резултати | Архив
Левон Хампарцумян: Бюджетът за 2025 г. е провокация, неизпълним е Ако този бюджет се приеме, трябва да целунем мечтата за еврото за довиждане, каза пред bTV финансистът Левон Хампарцумян. По думите му бюджетът,...