Макроикономическа политика, която директно контролира доходите. Тази политика започва да се прилага в повечето западни държави след 1945 г. като алтернатива на фискалната и монетарната политика с надеждата, че ограничаването на зап­латите на пазара на труда ще доведе до задържа­не скоростта на нарастване на цените. Крайната й форма е замразяването на заплатите, както във Великобритания през 1966 г. В по-леките варианти се определят максимумите, с които могат да на­растват заплатите в съответствие с нарастването на производителността на труда, като отстъпки се правят в изключителни случаи (например за да се подпомогнат ниско платените работници, да се на­мали недостига на работна ръка или да се запази относителното съотношение в заплащането между различните професионални групи), или се во­дят преговори за по-ниски увеличения (морално убеждаване).

В повечето страни, в това число във Великобрита­ния и САЩ, политиката на ограничаване на дохо­дите е използвана само в отделни периоди, като Холандия единствена я прилага дългосрочно от 1948 до шестдесетте години. В някои случаи, за да може да се ограничи нарастването на всички видове доходи, се прилагат ограничения и по от­ношение нарастването на дивидентите на акцио­нерните фирми, но този подход довежда до де­формация на капиталовите пазари.

Някои наблюдатели на политиката на ограничаване на доходите изтъкват известни нейни предимства. Така например Ростоу забелязва, че през 1984 г. Япония, Западна Германия и Швейцария успяват посредством такава политика да понижат лихвените проценти, безработицата, инфлацията и да постиг­нат голям излишък в платежния си баланс. Накратко, за да бъде успешна политиката на доходите, е необходима повече икономическа и финансова информация, както и достатъчно знания за нейното въздействие, и тази информация да се използва по време на трудовото договаряне, а също и като елемент за реалното увеличение на заплатите.

 

 Английско-български учебен речник по икономика, Доналд Ръдърфорд, ИК Прозорец, 1997

ECON.BG

Предложи
корпоративна публикация
Валутни курсове
капиталов пазар
Купува Продава БНБ
EUR1.9560 1.9560 1.9558
USD1.5915 1.5924 1.8824
GBP2.4796 2.4887 2.3574
от 00:24 23 Декември 2024 повече »
Резултати | Архив
Левон Хампарцумян: Бюджетът за 2025 г. е провокация, неизпълним е Ако този бюджет се приеме, трябва да целунем мечтата за еврото за довиждане, каза пред bTV финансистът Левон Хампарцумян. По думите му бюджетът,...