Делът в глобалните инвестиции на развиващите се държави, водени от Китай и Индия, се очаква да се утрои до 2030 г., като нарасне до три пети спрямо една пета през 2000 г., прогнозират от Световната банка в нов доклад.
След 17 години половината от световните капитали ще са с източник развиващият се свят в сравнение с по-малко от една трета към днешна дата, смятат още от финансовата институция.
Причина за тези промени според икономистите, изготвили доклада, са продължаващите демографски изменения. Очаква се световното население да се увеличи от 7 млрд. души през 2010 г. до 8,5 млрд. през 2030 г., като в развиващите се страни ще са налице силни процеси по застаряване на жителите.
„От опита на различни държави като Южна Корея, Индонезия, Бразилия, Турция и Южна Африка знаем, че инвестициите играят ключова роля в задвижването на дългосрочния растеж“, коментират от Световната банка. „След по-малко от поколение глобалните инвестиции ще бъдат доминирани от развиващите се страни, като се очаква Китай и Индия да са най-големите инвеститори.“
Прогнозите са, че двете страни заедно ще допринасят за 38% от общите инвестиции по света през 2030 г. „Всичко това ще промени пейзажа на световната икономика.“
През 2030 г. секторът на услугите в развиващите се държави ще е с над 60% дял от общата заетост в тях. Освен това тези страни ще са отговорни за повече от 50 на сто от световната търговия.
Заради очаквания бурен растеж въпросните държави ще имат нужда от огромни инвестиции в инфраструктура (поне 14,6 млрд. долара). Добрата новина е, че, за разлика от преди, сега те могат да си позволят сами да финансират подобни проекти, без да търсят помощ от западния свят.