Пържоли от зебра, филе от гигантски калмар или крокодил? Подобно меню в ресторант не звучи толкова невероятно и стряскащо, ако човечеството успее да навлезе в ерата на „изкуствените, екзотичните меса, отгледани по поръчка в биореактори.
Това лято екипът на д-р Марк Пост от университета в Маастрихт ще сервира в Лондон своя известен бургер, чието говеждо месо е направено от стволови клетки, отгледани в лабораторен биореактор, информира „Си Би Си“.
Това дългоочаквано ин-витро месо се разработва от години, като до момента проектът се оценява на четвърт милион евро. Самите клетки са извлечени от живи животни и култивирани в лаборатория, където са захранвани с глюкоза и аминокиселини.
Така били получени тънки ивици мускулна тъкан, която за да придобие физическите качества на истинската мускулна тъкан, била редовно „тренирана“ чрез вибрации. За получаването на един единствен бургер учените трябвало да създадат хиляди малки мускулни ивици.
Макар че за момента технологията е в много начален стадий, а месото не изглежда никак привлекателно за консумация (описвано като леко безвкусно от самите учени), то отглеждането на месо в лаборатория изглежда доста перспективно, особено по отношение на редки и деликатесни меса, като споменатите в началото.
Наред с това технологията на биореакторите може да се усъвършенства до степен, която ще позволи на всеки да притежава подобно устройство и да създава любимото си месо в домашни условия, без да му се налага гледа и убива прасета или крави. Да не говорим за зебри или крокодили.