За страни като Израел и САЩ, в които изискванията за сигурност са високи, системите за сканиране за скрити оръжия са ключова част от екипировката. Тези системи обаче често са много скъпи и с големи размери , което ги прави неудобни за разполагане на различни публични места като влакови и автобусни гари, стадиони, молове и др.
За да реши проблема, д-р Еран Сохер от университета в Тел Авив и негови сътрудници от университета във Франкфурт са успели да реконфигурират използваните в компютрите полупроводникови схеми по технологията CMOS в нов вид високочестотни вериги. Крайната цел на проекта била да се създадат чипове с възможности за високочестотно излъчване, които са способни да „виждат“ през дрехи и опаковки и да показват скритите под тях предмети. Така новата технология може да се превърне в основа за създаването на сложни, но евтини, преносими детектори с високо качество.
Използваните днес подобни технологии в областта на сигурността са скъпи и тромави. Тези системи за сканиране често намират приложение на определени високорискови летища или от НАСА за космически изследвания, коментира д-р Сохер. Той обяснява: „Нашата концепция е различна. За да влезе в ежедневна употреба, технологоията трябва да бъде едновременно евтина и с малки размери“.
Добавяйки нови възможности към съществуващata CMOS технология, изследователите създали нови интегрални схеми на достъпна цена.
Създаденият от тях чип е с размери от 0,5 на 0,5 мм. Той включва антена, която може на приема и излъчва сигнал с терахерцова честота и милиметрова дължина на вълната. Когато се комбинира с друга механична или електронна технология за сканиране, този излъчен и впоследствие приет сигнал може да образува изображение.
За разлика от рентгеновите лъчи, които проникват през цялото тяло, чипът е направен така, че излъчената от него радиация да прониква само през материали като пликове, дрехи и багаж. Тя обаче ще бъде възпирана от човешката кожа. Тъй като чипът работи с нива на радиация, които са по-ниски от тези, излъчвани от клетъчните телефони, то в голяма степен отпадат и притесненията за здравето на облъчваните.
Не на последно място, чипът може да произведе значително по-точно изображение на скритите обекти. Това е предимство пред често срещаните метални детектори, които не са много чувствителни в това отношение, казва д-р Сохер.
Друго потенциално приложение на чиповете, чиито обхват е едва няколко метра, но оперират на високи честоти, е свързано с високоскоростните комуникации. Посредством тях данните могат да се предават със скорости от 1 до 10 гигабайта в секунда. Така те могат да пренесат файл като например некомпресирано HD видео от мобилно устройство към екран или проектор по безжичен път и в рамките на секунди.
Вече няколко големи комуникационните и софтуерни компании са изразили интерес към новата технология.