Как да се научим да ставаме по-рано

15.01.2013
по статията работи: Александър Димитров
...наспивайки се както трябва едновременно с това
Как да се научим да ставаме по-рано
Снимка: inm.com

 

За повечето хора алармата на часовника е най-омразният враг. Независимо дали звъни в 6, в 6 и 30, или в 7, синхронизирана с това от колко реално сте на работа. Ставането е едно от най-трудните неща за иначе различни хора по целия свят, особено ако е имало по-тежки преживявания през изминалата вечер.

Робърт Оксман, директор на института Sleep to Live, казва, че „липсата на сън може да доведе до непостоянство, рязка смяна на настроенията и избухливост, и не на последно място – до склонност към взимане на лоши решения". Дефицитът на пребиваване в страната на сънищата води до липса на концентрация, забавени реакции и други проблемни неща.

Добре, но има редица хора с изключително вредни навици, що се отнася до лягането. Биологичният им часовник тиктака в тотално различни времеви пояси, накратко. Как може това да се промени и - въобще, как да се събудим навреме – и то наспали се?

Електронното издание "Бизнес инсайдър" предлага 7 простички правила, които могат да помогнат в случая.

Без кофеин

Това е напълно ясно, но все пак е нужно да се спомене. Кофеинът разтърсва организма и ако решите да се наблъскате с него до шест часа преди лягане, спането ще дойде малко трудно.

Технологиите

Според много мнения екранът на компютъра, таблета или други джаджи пречи на заспиването непосредствено след това. Оксман смята, че една спалня е „само за спане, секс и нищо друго“. По думите му е нужно пълно очистване от налични технологии в помещението, в което спите. Това включва и замяната на алармата на телефона с часовник, колкото и радикално да се струва това на някои.

Пригответе се мислено

Джеф Гоинс, който е писател и блогър, отбелязва нещо важно.

„Осъзнах, че ставането рано е битка на два фронта и това промени всичко“, изтъква той. „Трябва да подготвиш тялото си, но трябва и да залъжеш позаспалия си мозък“.

За него е изключително важно решенията да се взимат преди лягането, а не след ставането. Не заради друго, а защото „не можеш да вярваш“ на съзнанието си, когато още е сънливо.

Будете се на светло

Друга блогърка – Мередит Йегер съветва да не заспивате със спуснати щори или пердета. Светлината, освен че ви посреща по-позитивно на сутринта, е ценен съюзник в битката с мързела и нежеланието да се напусне уютът на леглото.

Без бутон „Snooze”!

Това е най-прокълнатият бутон в света, съвсем сериозно. Изключително е примамливо да го натиснете един, два, три, пет пъти, за да си осигурите „само още две минутки“. Това обаче в никакъв случай не помага. Истината е, че дори да получите 15-20 минути бонус спане, то ще е накъсвано от аларми през кратки интервали и дори може да ви измори, вместо да помогне.

Снууз“-ването лесно става и навик, така че трябва да се внимава. Най-лесното – сложете телефона или часовника си някъде по-далеч от леглото. По този начин ще трябва да правите няколко кратки обиколки за изключването му, което несъмнено ще ви поразбуди.

Подберете си аларма, която няма да ви дразни

Сет Саймъндс от Lifehack съветва, че това е много важен компонент. И в това има логика – ако алармата ви ви събужда, но същевременно с това ви напряга, стартът на деня ви ще бъде лош... А утрото лесно формира начина, по който ще прекарате дългите часове след това.

Изградете си някакви сутрешни навици

...още знайно като сутрешна гимнастика. Трябва да пораздвижите кръвта в тялото си, за да се събудите както трябва. Дали ще правите упражнения, ще се разтягате, ще потичате, ще отидете до магазина в близост до блока или нещо друго, физическата активност е важна за качественото събуждане.

Преспокойно тук може да включим и качествените храна и напитки в ранните часове на деня, които да ви изстрелят напред.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.99/10
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...