Да бъдете служител невинаги е лесна задача. Ръководителите могат да бъдат, меко казано, доста ужасни. Ако не сте готови да напуснете, ето как може да оцелеете на работното място.
Няма нищо по-изтощаващо от това да отивате всеки ден на работа с мисълта, че трябва отново да се срещнете с шефа си. Основателите на компании, в частност, са доста ексцентрични личности и трудно биха спечелили наградата за най-добър шеф. Добрата новина е, че не е нужно нещата да са по този начин.
Ето един прост план с 5 стъпки, който ще ви помогне да се справите и с най-злобния шеф.
1. Разберете дали е чак толкова зле, че да напуснете. Едно нещо е да имате затруднения с лошия си шеф, но съвсем друго е да се озовете в изтощителната несигурност и незнание какво бихте могли да направите по въпроса.
Първото нещо, което трябва да предприемете, е да вземете важното решение - напускате ли или не? Разбира се, има много фактори, които оказват влияние - финансовите последици, наличието на възможности за бъдещето и т.н. Но ето едно просто правило: Ако проблемите с шефа ви са толкова задълбочени, че това отнема цялото ви внимание, може би е време за промяна.
2. Ако все пак решите да останете, бъдете позитивни. Дори и отношенията с шефа ви да са трудни, е възможно да работите в добри условия, стига те да имат солидна база, а именно - личното ви удовлетворение.
Ако всеки ден отивате на работа ядосани, разколебани и нещастни, вероятността да не успеете да си създадете добри условия за работа е голяма.
Затова, ако сте решили да останете на работа, направете всичко възможно да бъдете позитивни. Не мислете постоянно за нещата, които ви дразнят, и не се присъединявайте към негативността на вашите колеги. (Съвет: Ако не успеете да запазите позитивна нагласа, върнете се към първата стъпка).
3. Разберете кое изгражда доверие. Независимо колко дразнещ и некомпетентен е един шеф, ако успеете да спечелите неговото доверие, ще можете да работите в добри условия. Освен ако шефът ви не е абсолютен социопат, сигурно има някакъв начин да ви се довери.
Да спечелите доверието на такъв човек може би не е много приятно. Сигурно ще ви се наложи да го оставите да си приписва заслугите за всяко ваше постижение или да търпите как се отнася с вас като с личен асистент. Какъвто и да е начинът да спечелите доверието му, стига да не е неправилен и унизителен, трябва да го откриете и използвате във ваша полза.
(Ако това, което шефът ви иска от вас е унизително, той наистина е социопат и няма начин да спечелите доверието му. Ако ситуацията е такава, отново се върнете към стъпка едно.)
4. Спечелете си самостоятелност, основана на доверието. Ако вече сте успели да спечелите доверието на вашия шеф, следващата стъпка е да „изтъргувате" това доверие за нещо много по-ценно - самостоятелност.
Използвайте добре подбрани въпроси, като например „Защо аз да не ръководя заседанието в сряда следобед, за да можете да приемете тази голф покана?“ или „Да се заема ли с новия продукт през лятото, тъй като знам, че Вие имате много семейни задължения?“
Започнете по-леко. Не плашете шефа си. В началото наблегнете на малките неща, като идването на работа навреме. Не правете лошо впечатление.
5. Останете внимателни. Вече всичко би трябвало да е наред. Имате доверието на вашия шеф и сте достатъчно самостоятелни. Важното е сега да останете внимателни и да не му давате поводи да ви тормози. Изградете граници, които ще ви държат щастливи и удовлетворени от работата.
Все пак, нека отговорът на стъпка три бъде ваш водач. Ако има как да спечелите доверие, направете го. Ако не - бъдете внимателни!