Колко неща могат да се променят за 4 години...
През 2008 г. преди Олимпиадата в Пекин, единствените спонсори на високия почти 2 метра бегач от Ямайка Юсейн Болт, бяха немският производител на спортна екипировка Puma и мобилният оператор от карибската държава Digicel. Много малко неща се знаеха през 2008 г. за атлета, който по-скоро беше приеман като атракция.
Всичко се промени след 3 златни медала и също толкова световни рекорда. Животът за златния медалист в бягането на 100, 200 метра и щафетата 4х100 метра вече не беше същият, коментира "Форбс".
Според изданието за последната година "Светкавицата"* е спечелил повече от 20 млн. долара.
В тази сума влизат парите от участия, спонсорски договори, бонуси и други. Най-голяма част от тях идват от Puma. През 2010 г. немският концерн подписа нов договор с атлета, според който Болт печели годишно по 9 млн. долара. Много малко други спортисти могат да се похвалят, че печелят толкова пари от договорите си със спортни корпорации. За сравнение, някой известен бейзболист би могъл да си докара едва до 1 млн. долара годишно от американския гигант Nike.
Немалка част от средствата атлетът печели и от договора си с японския производител на автомобили Nissan Motor. През юни компанията сключи договор с Болт, по силата на който лицето му ще бъде използвано за глобална рекламна компания. Същевременно производителят на черна техника Soul Electronics подписа по-рано тази година контракт с ямаеца. В него е записано, че спортистът ще разработи собствена линия слушалки за фирмата.
Друга част от парите на Болт идват от сделките с производителя на тонизиращи напитки Gatorade, с швейцарския производител на часовници Hubolt и с британската компания Virgin Media.
Средствата, които се печелят от наградни фондове и участия, са относително нищожни.
Атлетът се състезава всяка година в т.нар. Диамантена лига на Samsung, която се състои от 14 състезания из целия свят. Победителите в различните етапи печелят по 10 хил. долара при успешно участие, в което са завършили начело. В края на годината те биха могли да си докарат и по още 40 хил. долара.
Победите в световните първенства, които се провеждат на всеки 2 години, носят по 60 хил. долара. Ако състезателят успее да постави световен рекорд, той печели още 100 хил. долара.
Болт се състезава в 7 до 9 старта от Диамантената лига всяка година. Неговата такса за участие обаче варира между 200 и 350 хил. долара на старт. Ямаецът иска такива суми, защото знае, че където той се появи, билетите за публиката съответната зала или стадион се разпродават.
За това, че Болт е магнит за публиката и рекламодателите, може да се съди и от интереса, който предизвика финалът в дисциплината 100 метра в тазгодишната Олимпиада. Общият брой на заявленията за билети надминаха 1 млн., въпреки че ценните хартийки струваха по повече от 1000 долара (най-високата цена от всички състезания в Лондон).
В крайна сметка „Светкавицата“ победи отново. Този успех го нареди до легендарния американски спринтьор Карл Люис, който единствен можеше да се похвали със златни медали в дисциплината на 2 поредни олимпиади.
Междувременно, 25-годишния атлет разкри какво ще е следващото му предизвикателство.
Изненадващо или не, той иска да се състезава за любимия си английски футболен отбор „Манчестър Юнайтед“. Пред вестник „Сън“ спринтьорът разказва: „Ако сър Алекс Фергюсън (мениджърът на отбора – бел.ред.) дойде и ми каже: „Ела на проби“, не мисля, че ще мога да откажа“.
*На английски език едно от значенията на думата bolt (както се изписва фамилията на атлета) е "светкавица".