Американското издание „Форбс“ открои най-добрите страни за правене на бизнес през 2013 година. Класацията е направена чрез оценката на 145 държави на база 11 различни признака. Това са: иновации, данъци, права на собственост, технологии, корупция, свобода, защита на инвестициите, бюрокрация и представяне на фондовия пазар.
В класацията на "Форбс" България се нарежда на 42-ро място точно след Република Южна Африка. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се свива с 5,5% през 2009 г., остава без промяна през 2010 г., увеличава се с 1,7% през 2011 г. и с 1% през 2012 г. По данни на Националния статистически институт БВП на България нараства с 0,5% през третото тримесечие на 2013 г. спрямо предходното тримесечие. Въпреки това корупцията в публичния сектор, слабата съдебна система и наличието на организирана престъпност нареждат страната на 42-ра позиция, отчитат анализаторите.
На чело на класацията е Ирландия. Преди три години ЕС и Международният валутен фонд (МВФ) отпуснаха на Ирландия 85 млрд. евро. Това се направи с цел страната да посрещне нуждите в бюджета и да стабилизира банковата си система. Заемът се отпусна след като ирландската икономика претърпя огромен срив по време на финансовата криза. Основният проблем бяха високите цени на имотите, които достигнаха пиковите си стойности през 2007 г.
Въпреки тези икономически проблеми, Ирландия поддържа добра среда за бизнеса. През последното десетилетие в страната инвестират едни от най-големите световни компании. Ирландия за пръв път грабва първото място в класацията на „Форбс“, която се провежда ежегодно през последните 8 години. Миналата година страната зае 6-то място.
Дъблин показва добри резултати при анализирането на възможностите за бизнес. Също така държавата е единствената от 145-те страни, която се нарежда в топ 15% по всички 11 признака. По признаците ниска данъчна тежест, сигурност на инвестициите и лична свобода северната страна води класацията.
„Ирландия продължава да привлича чужди инвестиции, въпреки проблемите в страната“, казва икономистът Мелани Бауър. Тя откроява високият процент на квалифицирана работна ръка и корпоративния данък, който е един от най-ниските в Европа – 12,5%. Именно това са основните фактори, които привличат чуждите инвеститори, наред с местния език.
Подробен доклад от октомври показва, че в страната са инвестирани близо 129, 5 млрд. долара от американски компании между 2008 и 2012 г. Общо тази сума надвишава стойността на инвестициите в Ирландия през последните 58 години. Страната е четвъртият най-голям входящ пазар на вложения за САЩ през изминалата година.
Столицата Дъблин служи за европейско седалище за редица американски технологични фирми като Google, LinkedIn, Twitter и Facebook. Сравнително високото ниво на безработица в Ирландия и ниските заплати са магнит за чуждите компании, които решават да отворят офиси в страната. Към момента повече от 1000 чуждестранни компании присъстват в Ирландия, осигурявайки 150 000 работни места.
На следващите места в класацията за най-добрите страни за бизнес се нареждат Нова Зеландия, Хонг Конг, Дания, Швеция, Финландия, Сингапур, Канада, Норвегия и Холандия на 10-то място. САЩ пада на 14-та позиция, след като през 2009 г. беше на второ място.