Изцяло български изкуствен спътник ще полети в околоземна орбита за пръв път от над 20 години насам.
По план спътникът ще бъде сглобен в България от независимия международен научен екип BOREAS (Bulgarian Orbital Research And Satellites) и изстрелян през 2013 г., съобщи координаторът в екипа Здравко Димитров, цитиран от Агенция "Фокус".
BOREAS се състои от студенти от България, Канада и Обединените арабски емирства (ОАЕ).
акетата-носител Haas 2C е разработена и ще бъде конструирана от неправителствената Румънска асоциация за космонавтика и аеронавтика (ARCA).
Спътникът, чието проектно название е CubeMessenger, ще бъде изработен по технологията за стандартизирани миниатюрни спътници CubeSat и ще има тегло от един килограм.
Мисията му ще включва изпробване на компоненти за по-големи бъдещи космически апарати и придобиване на практически опит в прилагането на стандарта CubeSat. Екипът планира да използва технологията, за да създаде и по-амбициозен спътник с мисия в окололунна орбита в недалечното бъдеще.
ARCA работи и по проект за изпращане на румънски космонавт със собствена ракета до 2025 г.
CubeMessenger е поредният космически проект с българско участие. Макар и неразполагаща с възможностите на големите държави, страната ни участва със свои разработки на световно ниво още от първите години на изследването на космоса.
Един от последните проекти в тази насока бе апаратът "Люлин Фобос", който бе качен на провалилата се руска сонда "Фобос-грунт". Основната мисия на апарата бе да се изпрати безпилотна сонда до един от спътниците на Червената планета и да се донесе материал за изследване от повърхността ѝ.