Икономиката на Европейския съюз (ЕС) продължава да расте и тази тенденция ще се запази до края на годината и през следващата 2015 г. Проблем в тази област срещат държавите от еврозоната. Това се посочва в доклад на Международния валутен фонд (МВФ). От институцията прогнозират икономически растеж от 2,7% до края на 2014 г. за еврозоната. Това ниво е с 0,1% по-малко от представените през юли прогнози.
През идната година се очаква Брутния вътрешен продукт (БВП) на страните от този регион да нарасне минимално – с 0,1% до 2,9%. „Перспективите продължават да бъдат различни в нововъзникващите пазарни икономики и в развиващите се икономики в Европа със силен растеж и подобрение на заетостта в Унгария и в Полша, но при трайна слабост в Южна Европа", се казва още в доклада.
Към въпросните нововъзникващи пазарни икономики от МВФ включват Полша, Румъния, Унгария, България, Литва, Латвия, Хърватия, както и Турция и Сърбия, които не са членки на ЕС. Според доклада Словакия, Словения и Естония, които са част от еврозоната, могат да бъдат определени като „напреднали страни“.
Данните на фонда показват, че растежът на Унгария и Полша ще се засили до съответно 2,8% и 3,2% до края на 2014 г. За следващата 2015 г. прогнозите са, че в Полша тази тенденция ще продължи до 3,3 на сто, но в Унгария ще се забави до 2,3 на сто. По отношение на Турция се очаква растежът там да е в рамките на 3%.
Експертите от МВФ смятат, че заради наводненията от това лято редица балкански страни ще забавят растежа си до края на 2014 г. Те прогнозират, че дори Сърбия и Хърватия ще останат в рецесия до края на годината, съответно със спад от минус 0,5 на сто и от минус 0,8 на сто. Очаква се през 2015 г. те да обърнат тази тенденция и да достигнат положителни резултати от 1 на сто и 0,5 на сто.
В доклада се посочва още, че икономиката на Словакия ще нарасне с 2,7% през следващата година, а Чехия – с 2,5%. В балтийските страни растежът се очаква да бъде относително силен тази година с 3 на сто за Литва, 2,7 на сто за Латвия и 1,2 на сто за Естония, ускорявайки темпа през 2015 година до съответно 3,3 на сто, 3,2 на сто и 2,5 на сто, допълва БТА.