Очаква се над 1 млн. румънски туристи да посетят България през 2012 г. Ранните записвания от северната ни съседка за почивка у нас бележат ръст от 6% спрямо миналата година. Това заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов по време на дискусия "Представяне на България като туристическа дестинация" в рамките на Осмата световна среща на българските медии, която се провежда в Букурещ, информират от МИЕТ.
Според Маринов през тази година очакванията са за ръст от 6-8% на чуждестранните туристи, дошли в България за почивка и ваканция. По думите му България все повече се посочва като добро място като цени и условия. Усилията, които бяха направени през последните години - инвестициите, подобрените инфраструктура и услуги, дават своя резултат, отбеляза министърът. През 2011 г. България е била посетена от 960 365 румънски туристи, което е увеличение от 4,6 на сто спрямо 2010 г.
Пътуванията на румънски граждани до България са с дял от 79 на сто по данни от лято 2011 г. С пазарен дял от 16 на сто за всички задгранични пътувания, съответно 15 на сто за ваканционните. България е най-важната дестинация за гражданите на северната ни съседка, стана ясно от изявленията на зам.-министъра.
Иво Маринов съобщи, че с финансиране по ОП "Регионално развитие" се предвижда осъществяването на интегрирана рекламна кампания на родния туризъм в Румъния. По време на форума, на който присъстваха представители на над 20 румънски фирми и медии, зам.-министър Маринов открои основните продукти, които страната ни предлага - морски летни почивки, ски ваканции, културни обиколки, балнео и СПА, голф, селски, приключенски и кулинарен туризъм. По думите му едни от главните цели са удължаване на престоя на туристите у нас и привличане на транзитно преминаващите през балканския регион.
За 2011 г. приходите от туризъм у нас са 3,7 млрд. евро.
Кметът на София Йорданка Фандъкова представи кандидатурата на общината за Европейска столица на културата през 2019 г. По думите ѝ целта на тази инициатива е освен положителните страни на града, да се говори и за проблемите, като се акцентира върху тяхното решаване. "София не би могла да бъде европейска столица, ако продължаваме да говорим за дупки по улицата и бездомни кучета", каза Фандъкова.