Пазарът на луксозни имоти отчита 20% ръст за година

09.07.2015 | 14:00
по статията работи: Десислава Маданска
Най-търсени остават къщите, разположени в затворен комплекс, с три спални и цена около 200 000 евро
Пазарът на луксозни имоти отчита 20% ръст за година
Снимка: Guliver/Getty Images

Пазарът на луксозни имоти в страната отчита годишен ръст от 20%. Причина е активизирането на купувачите в средните ценови нива за сегмента, които формират над 65% от пазара от началото на годината. Това става ясно от данните от проучване на компанията за луксозни имоти Unique Estates.

Във високите ценови нива най-търсени остават къщите, разположени в затворен комплекс, като това може да се определи като най-отличителната тенденция за наблюдавания период, посочват специалистите.

По думите на Весела Илиева, изпълнителен директор на компанията, има покачване в запитванията и сделките за луксозни къщи и апартаменти.

„Макар раздвижването да се наблюдава във всички сфери на имотния пазар, в сегмента, в който ние работим, причините са по-специфични. Нашите купувачи имат добри финансови възможности и по-активно от другите търсят най-сигурната инвестиция за парите си. С времето доверието в луксозния имот се очерта като изключително устойчиво. Това бе допълнено и от частичния спад на добрия имидж на някои финансиращи институции и липсата на пазарна логика спестените средства да бъдат държани на нисколихвените депозити в настоящия момент. Нашите клиенти имат висока финансова култура и неслучайно се стремят да преразпределят оптимално рисковете”, допълва Илиева.

От началото на 2015 г. част от клиентите предпочитат да вземат кредит за част от сумата, дори да имат необходимите средства за цялата сделка. Това са купувачите на т.нар. престижни имоти. Те избират апартаменти с три спални, на цена между 150 000 и 200 000 евро в добрите райони на столицата.

Като най-атрактивни за клиентите придобивки се очертават имотите в затворените комплекси, поради множеството решени въпроси, които са проблем при стандартните къщи и апартаменти.

От бранша смятат, че търсенето на добри проекти, при това във формата „затворен комплекс”, е и сред причините за рестартирането на Резиденция Калина край Бистрица. „Можем спокойно да кажем, че това е елитарен проект, който няма еквивалент в столицата. Създаден е, за да отговори на нужди, които не могат да бъдат удовлетворени от класическа луксозна къща в или около София”, посочват от компанията.

Парцелите в резиденцията са с цена от 400 000 до 500 000 евро и очакванията са въпреки своята елитарност, проектът да има бърза за сегмента реализация.

Друга група клиенти, която активно влияе на пазара на луксозни имоти в момента, са купувачите, които инвестират в имоти с цел отдаването им под наем. Те не възнамеряват да използват жилищата, а да получават доходи от тях, като в същото време имат собственост, чиято стойност се очаква да расте в дългосрочен план.

От проучването става ясно още, че наемният пазар на луксозни имоти се запазва без съществени изменения. Пазарът на покупко-продажби и този на наеми са в тясна връзка и зависимост. Когато покупката на имот стане изгодна, каквато е ситуацията през последната половин година, хората напускат жилищата под наем и предпочитат за сходна стойност да изплащат кредит. Според Илиева това неизбежно в даден момент ще повлияе на наемните нива, но засега цените са стабилни, особено в центъра на София, в района на „Оборище“ и Докторска градина, както и в горната част на „Лозенец“.

В същото време някои по-качествени проекти на пазара на покупко-продажби започнаха да бележат известен ръст в нивата си, но засега е рано от това да се правят изводи. Това, освен на растящата активност, ще се дължи и на продължаващите индикации за търсене на наистина качественото предлагане.

В момента на пазара се търсят модерно издържани жилища, практични и с „олекотен” дизайн и обзавеждане. Аристократичните имоти с история и старинен стил трябва да са изключително добре поддържани, да разполагат с асансьор и да не са разположени в амортизирани сгради, за да успеят да отговорят на очакванията на все по-взискателните клиенти.

Докато купувачите, търсещи в по-високия сегмент на луксозните имоти, са по-претенциозни, то средната класа клиенти са изключително прагматични. Те не се влияят толкова от наличието на гледка или от съседите, а търсят паркомясто и гараж, държат на асансьор в сградата и силно се интересуват от местоположението и инфраструктурата на района. Най-желаните квартали продължават да са „Лозенец“, „Изток“, „Иван Вазов“, център или по-точно районът на Докторската градина.

Наблюдава се раздвижване на самия бул. „Витоша” както и на неговите пресечни улици в централната му част. Южните или т.нар. „горни” райони на „Лозенец“ се купуват основно с цел отдаване под наем. В покрайнините на града топ дестинациите са Бояна, Симеоново, Драгалевци, Камбаните, Панчарево.

От бранша посочват, че заради активността на пазара, добрите оферти се реализират за по-малко от 1-2 месеца. Липсват допълнителни договаряния, тъй като и двете страни знаят какво предлагат и съответно какво искат да получат.

Имотите в най-високия сегмент, които са надценени, понякога с над 30%, са тези, които не успяват да намерят реализация. Понякога изключително скъп апартамент остава на пазара твърде дълго, защото се намира в район с недобра инфраструктура. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...