Ежедневно ставаме свидетели на десетки невероятни снимки, които радват очните ни ябълки – в Twitter, Facebook, Reddit, Instagram, Flicker и т.н.. Някои от тях са толкова вирусни, че завладяват цялата интернет общественост в рамките на няколко часа.
Замисляли ли сте се обаче колко от тях са фалшиви, нагласени, или и двете?
В следващите редове ще откриете 12 действително вирусни снимки, които са пълен фалш.
Тe са:
Това наистина ли е снимка, в която Джон Ленън свири на китара с Че Гевара?
Можете ли да повярвате, че музикалната легенда Джон Ленън е свирил на китара редом до Марксистката икона Че Гевара? Ами, няма смисъл да вярвате. Защото не е свирил. В оригинал Джон Ленън свири с китариста Уейн „Tex” Гейбриъл.
Това наистина ли е снимка на Джон Кенеди и Мерлин Монро, в която се гушкат?
Не, не е. Колажът е дело на твореца Алисън Джаксън, който се е специализирал в правенето на подобни колажи с участието на най-известната блондинка и популярни личности. Бихме допълнили, че се е специализирал доста качествено.
Наистина ли хората в мъглявия Пекин гледат изгрева на огромен екран?
Истината е, че това е реална фотография. Но в конкретния случай една истинска снимка може да бъде подвеждаща, когато към нея не е прибавено достатъчно количество информация.
Само преди седмица снимката (направена от фотограф на Getty) беше разпространена от Daily Mail и представена като илюзорна версия на Пекин, в която заради огромния смог хората гледат изгревът посредством дигитални екрани. Да, смогът е в ужасни количества в китайската столица, но снимката е подвеждаща.
Всъщност тя е част от туристически реклама...
Това снимка от руска лудница ли е? (1952)
Не, странният фотос в ляво не представлява свръхестествено явление от руска лудница през 1952 година. Той е от артистичен пърформънс на Pina Bausch,
провел се през 1977 година. Трябва да отбележим обаче, че снимката е вдъхновила режисьора и продуцентите на „American Horror Story“, като сцената е пресъздадена в епизод от третия сезон на сериала.
Това е снимка на Джон Кенеди с неговата дъщеря Каролайн?
HistoryInPics наскоро разпространиха снимката отляво, твърдейки, че тя изобразява президента на САЩ и неговата дъщеря Каролайн. Според Twitter акаунта на HistoryInPics, младата дама носи маска с лика на баща ѝ.
Както можете да се уверите от истинската снимка в дясно, това просто не е истина.
Тези деца наистина ли са изпращани по пощата?
Споделените две снимки определено са очарователни. Историята, която зад тях обаче, е ужасяваща. Наистина ли пощальоните са слагали няколко марки върху тези деца и са ги пращали по пощата?
Всъщност, не, това просто са шеговити снимки, разпространени първоначално в 9gag с цел да развеселят потребителите.
Следва