Кратка история на парите през вековете

25.05.2013 | 11:30
по статията работи: Александър Димитров
Колко е най-тежката монета? Какво са търгували ацтеките, маите и китайците?
Кратка история на парите през вековете

Знаем парите такива, каквито са в момента. Те циркулират в обращение, а от време на време се появява някоя и друга икономическа криза, свързана с тях. Какво е било в по-предишни времена обаче?

В малко по-древен етап от историята ни, животните и продуктите, произведени от тях, са били използвани като разменна единица.

Някога черупките от охлюви са били толкова важни за бартерните отношения в Китай, че първоначалната концепция за парите е била базирана на тях.

В Западна Африка пък племената са търгували с гривни от мед и бронз вместо пари.

Инките издигнали империята си без каквито и да е монети или банкноти. Стоките се осигурявали от държавата, а жителите почитали златото и среброто като част от религията си.

Маите и ацтеките пък ползвали като разменна стока дрехи или какаови семена, изтъква "The Roosevelts".

Първите стандартни монети били създадени през 7 век преди Христа в териториите на днешна западна Турция. Съставът им бил смесица от злато и сребро.

Около 790 година сл.Хр. англо-саксонският крал Оффа въвел първата английска монета – пенито.

Китай страдал от силен недостиг на мед през 9 век сл. Хр. Именно заради това владетелите започнали да печатат банкноти – за пръв път в историята и 700 години преди Европа да направи същото.

Към 16 век в сегашна Чехия са въведени талерите – големи сребърни монети. Испанската версия на талерите станала първата световна валута. Англичаните я наричали долар – оттам идва и американската текуща валута.

Гражданската война в САЩ е дебютът на парите, емитирани от правителството.

Най-голямата банкнота в света е тази на 100 милиона пенго в Унгария от 1946 година. Тя е струвала едва 0,25 долара, но пък е имала толкова нули, че е било нужно да се изпише името ѝ - вместо да се редят цифрите.

Най-тежката монета в света принадлежи на Австралия от 2011 година – тя надхвърля един килограм! Същевременно американският никел тежи едва 5 грама.

Към 2012 година съществуват общо 167 най-различни валути по света.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.25/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...