До какво могат да доведат точно пет монети от мед и 70-годишна карта с „Х“ като обозначение на едно определено място?
Отговорът за австралийския учен Иън Макинтош е ясен – до разкритие, което може да промени изцяло историята на континента-държава.
Макинтош планира да посети мястото, където въпросните пет медни монети са били намерени още през 1944 година. Защо? Защото парите са на „скромната“ възраст от 1000 години, загатвайки за посещение на други народи от далечни страни в Австралия доста по-рано, отколкото се смята според текущите исторически анализи.
Монетите са открити през 1944 година, по време на Втората световна война. По време на бомбардировките от страна на японците, австралийският войник Маури Айзънберг е разположен на един от островите, прилежащи към северния бряг на Австралия. Встрани от военните си задължения, австралиецът лови риба и така един ден открива пръснати по пясъка монети.
Той бързо забравя за находката, но се сеща отново за нея през 1979 година. След това прави карта и отбелязва с „Х“ мястото, където приблизително е намерил парите. Случаят отново остава забравен, докато вече в наши дни Макинтош не се активизира.
Големият въпрос, който изниква, е дали изследователи от далечни земи са акостирали на австралийските брегове дълго преди Джеймс Кук да обяви континента за британска собственост през 1770 година.
Що се отнася до монетите – те идват от бившето султанство Килуа, което днес е под формата на защитени от ЮНЕСКО руини в Танзания. Парите нямат никаква реална стойност във финансов аспект, но за археолозите са меко казано безценна находка.
Самият Макинтош пък уточнява, цитиран от Australian Associated Press, че повторното му посещение на историческия плаж няма да свързано само с тайнствената карта. Изследователят ще търси и мистична пещера, която се споменава в аборигенските легенди. Природното образувание би трябвало да се намира близко до плажа на Айзенберг и според слуховете в него може да се намерят древни богатства и оръжия.