20-те най-големи яхти в света

29.08.2012 | 11:50
по статията работи: Петър Чернев
Супербогаташите се радват на удобството и лукса на гигантските лодки. Някои от тях дори притежават по няколко
20-те най-големи яхти в света
Снимка: Thinkstock/Guliver

В света на богатите и техните „играчки“, колкото по-голяма е дадена вещ, толкова по-добре.Това важи с пълна сила за яхтите.

В следващите няколко реда ще ви запознаем с 20-те плавателни съда, попаднали в класацията на 100-те най-големи суперяхти на света („The top 100 largest superyachts in the world today“). Тя е изготвена от сайта Superyachttimes.com.

На 20-то място попада яхтата Luna, която е собственост на руския милиардер Роман Абрамович. Нейната дължина достига 115 м. Собственикът на футболния клуб „Челси“ е получил плавателния съд в началото на 2010 г. Корабът представлява най-голямата експедиционна яхта в света.

Яхтата Luna. Снимка: Garitzko

На следващо място се класира яхтата Pelorus. Тя е била произведена през 2003 г. в Германия и доскоро е била собственост на Роман Абрамович. През 2011 г. той я е продал на американския магнат в звукозаписната индустрия Дейвид Гефен за 300 млн. долара. Дължината на "играчката" достига 115 м. Тя е снабдена с 2 двигателя и може да превозва до 41 души наведнъж. Максималната й скорост достига 20 възела в час.

Яхтата Pelorus. Снимка: Wikimedia.org

Осемнадесета се подрежда яхтата Issham Al Baher. Тя е била произведена до 1973 г. в Гърция. Дължината на този съд достига 115,76 метра. Той е бил собственост на бившия крал на Саудитска Арабия Сауд бин Абдул Азис. Информацията за това кой е собственик в момента на луксозния кораб е противоречива. Според последните данни тя е била дадена или продадена на починалия през 2005 г. крал на Саудитска арабия Фахд бин Абдул Азис.

Atlantis II, чиято дължина е 115,82 м, се нарежда на седемнадесето място. Тя е била завършена през 1981 г. в Гърция. Корабът е бил построен за местния корабен магнат Ставрос Ниаркос, който умира през 1996 г. на 86-годишна възраст. В момента яхтата е собственост на семейството на бизнесмена.

Кадри на яхтата Atlantis II

 На шестнадесето място откриваме друг „ветеран“ - произведената през 1990 г. във Финландия яхта Turama. Нейната дължина достига 116,41 метра. Максималната й скорост е около 15 възела в час. Към днешна дата яхтата е собственост на гръцката фамилия Латсис.

Името на следващата яхта е изключително кратко – A. Дължината на този плавателен съд е наистина внушителна – 119 метра. Той е бил произведен през 2008 г. в Германия. Максималната му скорост може да достигне 23 възела в час. Яхтата към днешна дата е собственост на бизнесмена от Беларус Андрей Мелниченко. Според списание "Форбс" личното му състояние възлиза на 10,8 млрд. долара. Той е мажоритарен собственик на руската компания SUEK (Siberian Coal Energy Company). Тя осигурява 31% от въглищата за местния пазар и 25% от износа на суровината за чужбина.

Яхтата A. Снимка: Wikimedia.org

Четиринадесета се подрежда яхтата Alexander. Нейната дължина достига 121,95 метра. Плавателният съд е бил завършен през 1965 г. и е собственост на гръцката фамилия Латсис. Максималната ѝ скорост на движение би могла да достигне 18,5 възела в час. Интересен нюанс е, че яхтата е била използвана от принца на Уелс Чарлз – веднъж по време на медения му месец с вече покойната принцеса Даяна и втори път - за пътуване с (тогава) бъдещата му жена Камила Паркър-Боулс.

Кадри на яхтата Alexander

На фаталното тринадесето място се нарежда дългата 124,4 метра яхта Katara. Тя е била завършена през 2010 г. и максималната й скорост може да достига около 20 възела в час. Според различни информация плавателният съд е собственост на емира на Катар Шейх Хамад бин Калифа Ал Тани.

Яхтата Katara пристига на Порт Евърглейдс във Флорида

Дванадесета се нарежда яхтата Octopus. Тя е била произведена през 2003 г. Дължината й достига 126,2 метра. Максималната скорост на плавателния съд може да достигне 20 възела. Той е собственост на американския милиардер и съосновател на корпорацията Microsoft Пол Алън. Според данните на списание "Форбс" състоянието му възлиза на повече от 14 млрд. долара.

Яхтата Octopus. Снимка: Plyd

Границата от 130 метра се преминава от яхтата Al Mirqab, която се нарежда на 11-о място. Плавателният съд, който е произведен през 2008 г., достига 133 метра дължина. Неговата скорост може да достигне 20,3 възела в час. Съдът е собственост отново на емира на Катар.

Яхтата Al Mirqab. Снимка: Wikimedia.org

На десето място се нарежда яхтата Serene. Тя е произведена през миналата 2011 г. и е собственост на руския олигарх Юри Шефлер. Дължината на плавателния съд достига 133,9 метра. Той може да развива максимална скорост 25 възела в час. Интересна подробност е, че компанията на Шефлер държи правата върху популярната по цял свят водка "Столичная".

Кадри на яхтата Serene

Деветото място се заема от един истински ветеран – произведената още през 1931 година яхта Savarona. Нейната дължина достига 135,9 метра. Плавателният съд е собственост на турската държава. Неговата скорост може да достигне максимално 18 възела в час. Сред екстрите, които яхтата предлага, са кино, басейн и турска баня.

Яхтата Savarona. Снимка: Wikimedia.org
 

Осма се нарежда произведената през 2004 г. Rising Sun. Нейната дължина достига 138 метра. Ако е нужно, плавателният съд може да се движи със скорост от 28 възела в час. Той е собственост на американския милиардер Дейвид Гефен. Основателят на звукозаписната компания Geffen Records купува половината от съда през 2007 г. от съоснователя на софтуерната компания Oracle Лари Елисън. През 2010 г. Гефен купува и втората половина от луксозния кораб.

Яхтата Rising Sun. Снимка: Wikimedia.org

На седмо място откриваме произведената през 1999 г. яхта Al Salamah. Нейната дължина е 139,3 метра. Луксозният плавателен съд може да достига скорост от 21,5 възела в час. Последният известен собственик на яхтата е покойният вече коронован принц на Саудитска арабия Султан бин Абдулазиз.

Шеста се подрежа яхтата El Horriya. Тя е с дължина 145,7 метра и плава още от XIX век, или по-точно – от 1865 година. Максималната скорост на плавателния съд може да достигне 16 възела в час. Яхтата е била използвана от кралското семейство на Египет до 1951 г. Тогава тя е преобразувана и получава сегашното си име (преди това тя се е казвала Mahroussa).

Яхтата El Horriya. Снимка: Wikimedia.org

Челната петица започва с яхтата Topaz, която е била произведена по-рано тази година. Нейната дължина достига точно 147 метра. За момента цената на плавателния съд е около 400 млн. британски паунда. Въпреки внушителните му габарити, името на собственика на "играчката" не се съобщава.


Пускането на яхтата Topaz

Четвърта се класира яхтата Prince Abdulaziz, която е била произведена през 1984 г. Нейната дължина отново е 147 метра. Максималната скорост на плавателния съд достига 22 възела в час. Той е собственост на кралското семейството на Саудитска арабия.

Яхтата Prince Abdulaziz. Източник: Mecil

На трето място се класира яхтата Al Said. Нейната дължина достига 155 метра. Плавателният съд е бил произведен през 2008 г. и е собственост на султана на Оман Кабус бен Саид. Максималната скорост на луксозната лодка може да достигне 14,5 възела в час.

Яхтата Al Said. Източник: Wikimedia.org

„Сребърния медал“ в класацията се печелят от яхтата Dubai, чиято дължина достига точно 162 метра. Тя е  произведена през 2006 г. и в момента е собственост на шейха на едноименната арабска държава Мохамед бин Рашид ал Мактум. Ако се наложи, плавателният съд може да развива скорост от 26 възела в час, въпреки внушителните си габарити.

Яхтата Dubai. Източник: Imre Solt

162,5 метра... Точно толкова е дълга яхтата Eclipse, която заема първо място в класацията на сайта Superyachttimes.com. Тя е произведена през 2010 г. за руския милиардер Роман Абрамович. За негова сигурност луксозният кораб разполага със система за прихващане на ракети, бронирани прозорци, две площадки, на които могат да кацат хеликоптери и др. Ако пък се случи нещо, собственикът на футболния клуб „Челси“ може да избяга с жълта подводница, която се гмурка до дълбочина от 50 метра.

Яхтата Eclipse. Източник: Wikimedia.org

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...