Състояние на икономиката, октомври 2008 година

06.10.2008 | 15:36
по статията работи: Лили Бончева
Доклад на Macro Watch – група от икономисти, сформирана от Институт "Отворено общество" – София
Състояние на икономиката, октомври 2008 година

Състояние на икономиката, октомври 2008 година

Доклад на Macro Watch – група от икономисти, сформирана от Институт "Отворено общество" – София


На 5 октомври 2008 г. в столичния хотел "Радисън" се проведе дискусия на икономистите от групата Macro Watch, организирана от Институт "Отворено общество". Темата на дискусията, предшествана от представянето на беше "Macro Watch: Състояние на икономиката".

Петимата макроикономисти от Macro Watch обсъдиха състоянието на българската икономика в контекста на глобалната финансова криза и акцентираха върху рисковете, които тя може да породи.

"Българската икономика е в процес на здравословно охлаждане. Не става въпрос за криза, а за известно намаляване на изключително високия до този момент икономически растеж". Това каза Георги Прохаски от Центъра за икономическо развитие по време на дискусията.

"През първото полугодие България е отбелязала най-високия икономически растеж от кризата през 1996 насам", отбеляза Георги Ангелов, старши икономист на "Отворено общество", който направи преглед на няколко основни икономически показатели. Ангелов акцентира върху положителните тенденции в развитието на земеделския сектор и намаляването на инфлацията. Същевременно той подчерта, че се наблюдава значителен спад в ръста на строителството като дял от БВП, където кривата надолу от близо 26 % вече сочи 7,7 на сто.

Според Лъчезар Богданов от Industry Watch "финансовата криза в САЩ не представлява модел, по който могат да се развият подобни процеси и в България". "Нивото на ипотечните кредити у нас е далеч от нивата в ЕС и САЩ", подчерта Богданов. Същевременно той допусна, че е възможно да се достигне до намаляване или дори спиране на сделките с имоти с инвестиционна цел.

Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии каза, че в условия на глобална финансова криза и при липсата на ясна перспектива за присъединяването на България към еврозоната, правителството не трябва да намалява бюджетния излишък.

Димитър Чобанов от Институтa за пазарна икономика от своя страна предупреди, че по-ниския икономически растеж може да доведе до забавяне на ръста на доходите, до увеличаване на безработицата и оттам – до повишаване на социалните разходи. "В такива условия политиката на поддържане на висок бюджетен излишък ще бъде доста трудно", каза Чобанов.

Икономистите от Macro Watch препоръчаха правителството да поддържа силна фискална позиция и да води внимателна политика на доходите в държавния сектор. Те призоваха още за увеличаване гъвкавостта на икономиката чрез структурни реформи и намаляване на данъчното бреме.


По време на дискусията беше представен преглед на състоянието на някои основни икономически показатели към октомври 2008 г. Презентацията "Състояние на икономиката, октомври 2008 г." (в PDF-формат) ще откриете тук.


Групата Macro Watch периодично прави оценка на състоянието на икономиката, анализира статистическите данни, сравнява ги с показателите на други страни и дефинира най-сериозните рискове за страната ни.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...