Американските учени Елизабет Х. Блекбърн, Каръл В. Грейдър и Джек Шостак (на снимката отляво надясно) са тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за медицина, съобщиха световните агенции.
Отличията им бяха присъдени за откритието на ензим, който помага на хромозомите в клетките да останат вечно млади. Тримата учени са решили основен проблем в биологията - как хромозомите могат да се копират напълно при клетъчното делене и как се защитават от израждане. Това става благодарение на ензима теломераза.
Откритието има приложение в лечението на рака и изясняване на процесите на стареенето.
Лауреатите на Нобеловата награда за медицина или физиология се определят от Каролинския медикохирургичен институт в Стокхолм, Швеция, и се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала.
Тримата учени ще получат парична награда от 10 милиона шведски крони, равностойни на 1,4 милиона долара.
Нобеловите награди се присъждат от 1901 г. по волята на изобретателя на динамита Алфред Нобел.
Наградата за медицина по традиция всяка година се връчва първа. Сред по-известните учени, получили това голямо отличие, са Иван П. Павлов (Русия, 1904), Роберт Кох (Германия, 1905), Александър Флеминг (Великобритания, 1945), Джордж Бидъл, Едуард Тейтъм и Джошуа Ледърбърг (САЩ, 1958) и други.
Миналата година Нобеловата награда за медицина беше присъдена на германеца Харалд цур Хаузен, както и на французите Франсоаз Баре-Синуси и Люк Монтание. Харалд цур Хаузен получи наградата за откриването на човешките папилома вируси, които предизвикват рак на шийката на матката. Франсоаз Баре-Синуси и Люк Монтание бяха отличени за откриването на ХИВ вируса.
В статията е използван текст на БНТ и bTV.