Народът, оставил мистериозните линии в платото Наска в Перу, сам е причинил изчезването си, чрез изсичането на горите. До това заключение стигнаха учените от Кеймбриджския университет. Преди 1,5 хил. години древната южноамериканска цивилизация е изсякла горите си, което е нарушило екосистемата. Липсата на дървета е направила климата прекалено сух, допълват учените.
Линиите, изобразяващи животни и геометрични фигури в платото, са най-популярните останки от цивилизацията, живяла в Перу преди хилядолетия.
Изсичането на това дърво е довело до изчезване на цивилизацията. Снимка: blogspot.com
Според проучванията за да има повече обработваеми площи, народът е изсякъл дърветата от вида хуаранго. Този дървесен вид, от рода на акациите, е разпространен основно в Еквадор и Перу. Достига до едва 1,5 метра височина, но ширината на короната понякога надхвърля 5 метра. Дървото е изключително дълголетно - живее повече от хиляда години и е сред основните растения, които помагат да се регулира плодородието на почвата и влагата.
Досега се смяташе, че природно явление от типа на Ел Ниньо, но с много по-силен интензитет, е причинило промяната на климата в региона и изчезването на цивилизацията.
Откритието може да помогне да намерим решение на нашите собствени проблеми с климата, заявяват учените в специално съобщение.