Игнатов: Законът за академичния състав е модерен

16.12.2009 | 16:36
по статията работи:
В закона има текстове, които противоречат на Конституцията, заяви Лютви Местан от ДПС
Игнатов: Законът за академичния състав е модерен

Законът за развитие на академичния състав в България е модерен, защото е рамков и предлага децентрализация на цялата система, предлага разтърсващо изискване за високо качество още при старта на академичната кариера. Това каза министърът на образованието и науката Сергей Игнатов по време на представянето на закона пред парламентарната образователна комисия, предаде БГНЕС.

Бившият председател на образователната комисия и депутат от ДПС Лютви Местан заяви, че много хора са получили законопроекта тази сутрин срещу подпис. Той обясни, че законопроектът може да се гледа на комисия най-рано утре сутринта и поиска да се отложи гласуването, но това не беше подложено на обсъждане в комисията. Според него за приемането на закона ще се разчита на силата на мнозинството. Убедителните доказателства, че ще бъдат постигнати целите на закона, няма как да се открият, каза още той.

Местан изтъкна, че в закона има противоречиви текстове и такива, които противоречат на Конституцията. ВАК е ретрограден и се подписвам с две ръце, че не може да остане, но не може дебатите около закона да се сведат около това дали да има ВАК", обясни той. Стои въпросът дали е възможна академическа мобилност без съизмеримост. Не може да се децентрализират националните критерии. Противоконституционно е да се отнемат статути, без да се заменят с по-високи т.е отпадането на "доктор на науките" противоречи на Конституцията, каза още Местан. Според него отпадането на втората докторска степен може да стане от тук нататък, но не и да важи за тези, които вече я имат.

Ректорът на СУ проф. Иван Илчев заяви, че e противоконституционно отмяната на "доктор на науките" и приравняването на придобилите тази степен с другите "доктори", както и приравняването на званията на длъжности. Много от подробностите, нерегламентирани от този закон трябва да влязат в новия Закон за висшето образование у нас. Ако някои от младите хора се надяват, че много бързо ще станат доценти или професори в малките колежи, това няма да се случи, каза още той. Според Илчев няма как с този закон да се спре преподаването в повече от един ВУЗ, единствено промени в Кодекса на труда могат да регламентират това.

Валентина Богданова от "Коалиция за България" отбеляза, че е предвидено в програмата за Народното събрание до края на седмицата в пленарна зала да бъде разгледан законопроекта. Няма как да приема този законодателен конвейер, каза тя. Богданова изрази притеснението от липсата на общ модел за качество, за придобиване на званията. Тя попита какви дипломи трябва да се издадат на хората с незавършени процедури до закриването на ВАК през май месец, както се предвижда.

Акад. Александър Попов, зам.-председател на БАН отбеляза, че Академията приветства този законопроект, но държи да има асистент-изследовател - звание, което беше предвидено в първоначалния законопроект. БАН също иска да има национални критерии за научните длъжности.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...