*Информацията е актуализирана в 15:30 часа
Необходимият осигурителният стаж за пенсиониране ще се повиши с три години от 1 юли 2011 г. и мъжете вече ще се пенсионират след най-малко 40 години трудов живот, а жените след 37 години. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов пред журналисти след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което държавата, работодателите и синдикатите обсъдиха промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
За работещите при първа и втора категория труд необходимата възраст за пенсиониране ще бъде повишавана поетапно, а не както беше първоначалното предложение - с три години наведнъж. Възрастта ще се увеличава с по една година от 1 януари 2011 г. до 2014 г.
По думите на министъра, в първа и втора категория труд работят над 120 000 души при по-тежки условия на труд - миньори, летци, металурзи, химици и транспортни работници, и затова при тях преходът трябва да бъде по-плавен.
За работещите в армията и полицията осигурителният стаж се повишава с три години, както за всички останали, съобщи Младенов.
Министър Младенов добави, че правителството се е съобразило с предложенията на синдикатите за поетапно увеличаване на необходимата възраст за пенсиониране.
От 2012 г. ще се мисли за увеличаване на осигурителната вноска. По време на криза не трябва да се повишават данъци и осигуровки, коментира министърът.
По думите на министър Млаенов така замислената реформа е най-приемливият вариант за стабилизиране на пенсионната система.
Правим системата толкова гъвкава, че даваме възможност на хора, на които не им достигат до три години осигурителен стаж, да могат да се пенсионират по-рано с коефициент 0,2 на сто по-малък на пенсията на месец. И обратно, хората, които продължат да работят по-дълго на пазара на труда, да им се даде коригиращ коефициент с 3 процента на година, каза Младенов.
Криминализирането на невнасянето на осигурителните вноски ще бъде отложено за след октомври т.г. Затова е помолила правосъдният министър Маргарита Попова, тъй като в момента тече усилена работа по изготвянето на промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).
Министър Младенов съобщи още, че се предвижда възможност за опрощаване на лихвите за стари задължения на работодателите към държавата, натрупани към 30 юни 2010 г. Това ще даде възможност до края на годината на платилите главницата да им се опростят еднократно лихвите. Работниците и служителите не трябва да губят осигурителни права през времето, когато не са получавали плащания от работодателя си, поясни министърът.
Промените не предвиждат отнемане на правото на работодателя да освобождава работник, навършил пенсионна възраст.
Синдикатите от своя страна настояват за среща с премиера, преди да бъдат гласувани промените в Кодекса за социално осигуряване. Това заявиха пред журналисти лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев и вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Заради спорните моменти при обсъждането на пенсионната реформа днес те напуснаха демонстративно заседанието на тристранния съвет.
Според представителите на синдикатите, правителството от два месеца отлага дебата по техните предложения за реформа в пенсионната система и сега е наложително премиерът да изслуша техните искания, както и да се вземе предвид мнението на хората. Според синдикатите това, което предлага кабинетът, няма да доведе до стабилизация на Националния осигурителен институт, което е една от целите на пенсионната реформа.
Тренчев и Димитров посочиха, че е необходим референдум за предпочитанията на българите - дали да има увеличаване на осигурителната вноска или повишаване на необходимия стаж за пенсиониране. Според тях дестабилизирането на системата е причинено от непрекъснатото намаляване на осигурителната вноска, включително и от това правителство. По думите им увеличаването на стажа е прикрито увеличаване на възрастта за пенсиониране.
Нека да питаме народа. Един референдум, господин премиер, питате народа какво предпочита: да се увеличи вноската с еди-колко си процента, плавно във времето, или да му се вдигна стажът или възрастта. Тогава ще намерим решението и ще търсим вече детайлите на експертно ниво, каза Пламен Димитров от КНСБ.
Бизнесът не е държавата, защо само него пазим; той с нищо не е съгласен, коментираха от синдикатите.
Седем са общо точките, с които синдикатите настояват правителството да се съобрази при вземането на решения за пенсионната реформа. Те са свързани с увеличаване на вноската и мерки за повишаване на контрола по внасянето на осигуровки, а също и с осигуряване на адекватни пенсии.
По-рано днес председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов заяви, че работодателите са склонни за по-плавно увеличаване на осигурителния стаж, но по-добра алтернатива от увеличаването на стажа няма. Симеонов посочи, че министър Тотю Младенов е цитирал данни, според които 45 на сто от фирмите имат проблеми с неспазването на трудовото законодателство. Ако се въведе прибързано криминализирането на невнасянето на осигуровки, затворите ще се напълнят само с работодатели, смята Симеонов.
Окончателните промени в Кодекса за социално осигуряване ще бъдат гласувани от правителството следващата седмица. В следващите дни експерти от синдикалните и работодателските организации, както
и представители на правителството ще продължат работата по промените в Кодекса за социално осигуряване. Ще бъдат взети предвид някои от предложенията на социалните партньори, коментира Тотю
Младенов.
Използвана е информация на БГНЕС, bTV, Dariknews.bg, БТА, Правителствена пресслужба