Освободеният по-рано днес от парламента управител на Националния осигурителен институт (НОИ) Христина Митрева заяви, че й е било казано доста ясно, че ако не подаде оставка, изолацията на института ще продължи. По думите й институтът вече два месеца е изолиран и му се е възпрепятствала работата от министъра на труда и социалната политика и от финансовия министър. Митрева каза това на пресконференция в НОИ, която тя самата определи като последната си изява пред медиите.
"Можеше ли да не подам оставка? Един човек влиза и си отива, аз ще си отида по-важно е институцията и вие да останете. Имате голям капацитет и аз вярвам във вас", се обърна Митрева към колегите си.
"Експерти на НОИ не участваха в изработването на закона за надомната работа, а министър Младенов подведе парламента за руските пенсии, като не прочете обоснованият отговор на НОИ", каза Митрева като пример за изолацията на институцията последните месеци. "Институцията, която изпълнява политиките, не може да е изолирана от хората, които я правят", заяви Митрева.
Тя призна, че й е трудно да каже защо министърът на труда и социалната политика "някак си абдикира от проблемите на НОИ". "Бяхме хубав екип с доверие помежду ни и очаквах да остане, поне от моя страна нищо не се промени", каза Митрева.
Тя бе категорична за пореден път, че НОИ не може да бъде единствената институция, отговорна за това, което става в пенсионната система.
"Аз няма да поема такава отговорност и вина, защото е несъстоятелно", убедена е Митрева.
Тя защити екипа от актюери на НОИ като възможно най-добрият.
Освободеният управител на НОИ каза още, че от ГЕРБ са искали не четири, а седемнайсет човека да са директори на териториални поделения на НОИ. Митрева каза това в отговор на въпрос дали е имало предварителни списъци с имена за политически назначения.
"Имаше голям натиск, особено в първите ми няколко месеца като управител на НОИ, да се назначават хора без необходимата подготовка", каза Митрева, цитирана от БТА.
"Разбира се, че имаше и списъци, и имена", категорична бе Митрева. Тя обясни, че въпреки всичко конкурсите за нови директори, докато тя е била управител, са направени обективно, с ясни открити процедури и изисквания към кандидатите. Така са били назначени четирима нови директори от ГЕРБ. Те обаче са били подготвени и са се представили добре. 18 директори пък са защитили позициите си. Това беше също една от причините за създаване на напрежение, обясни Митрева. "Искаха не 4, а 17 души", заяви Митрева.
Иначе тя не пожела да отговори категорично кой й е дал списъците с имена. На шега каза, че и "там има ред", но после уточни, че предложенията идвали предимно от местните организации на ГЕРБ.
Митрева прогнозира, че прекалено оптимистичната макрорамка ще се отрази и върху данъците, дискусията няма да е само за осигурителните вноски.
"Мисля, че много скоро това, което се говори за надвишаване на приходите, а то е и от прекалено оптимистичната макрорамка, която ние сме спазили – ще се види какво се случва и с данъците", каза тя по повод обвиненията на тези, които я отстраняват от поста. "Дай Боже да успеят да съберат приходи от вноски от данъци, защото това е важно за държавата, но аз мисля, че много скоро една друга дискусия ще тръгне и това няма да е за осигурителните вноски", посочи още тя. Обясни, че дискусията няма да е и за това дали осигурителните вноски "са надвишени или подценени или е подведено правителството и МФ, а че това е една обективна картина на състоянието на икономиката, пазара на труда и тя ще се отрази и върху данъците".
Митрева даде шестата си, последна пресконференция откакто беше назначена за управител на НОИ. При влизането й в една от най-големите стаи в сградата на НОИ, тя бе посрещната с бурни аплодисменти. Десетки служители на института станаха на крака. Пресконференцията протече изключително емоционално, предаде БГНЕС. В един момент докато обясняваше защо подава оставка, гласът на Митрева затрепери.
"Поклон!" беше последната дума на Христина Митрева към колегите й в препълнената зала в НОИ. След тези думи тя не се сдържа и заплака. Обърна се с гръб към тях – събра сили, но напускайки залата под бурни аплодисменти сълзите отново потекоха от очите и.
Видимо развълнувани бяха и ресорните репортери, докато задаваха последните си въпроси към жената, която всички от трибуната определяха като достойна и с по-мъжко поведение от тези, които я уволниха, коментира БГНЕС.