Кога ще влезе България в Шенген?

06.01.2011 | 11:54
по статията работи:
Първоначално унгарският вътрешен министър се обяви за отлагане за октомври. Впоследствие думите му бяха опровергани
Кога ще влезе България в Шенген?

Информацията е актуализирана към 16.30 ч.

България и Румъния няма да се присъединят към Шенген през март, а най-рано през октомври. Това стана ясно по-рано днес от изказване на унгарския министър на вътрешните работи Шандор Пинтер, цитиран от агенция ДПА.

Унгария сега председателства Европейския съюз и София и Букурещ разчитаха на подкрепата на Будапеща, за да станат част от Шенгенското пространство. В началото на седмицата унгарският външен министър Янош Мартони увери българския си колега Николай Младенов, че една от целите на унгарското председателство е България и Румъния да се присъединят към Шенген през следващите шест месеца. Унгарският вътрешен министър обаче казва, че това не е планирано за март.

В края на миналата година Франция и Германия изразиха несъгласието си с членството на двете източноевропейски страни в Шенген заради опасения, че организираната престъпност може да има достъп до общата система, припомня Dariknews.bg.

Унгарското председателство на Европейския съюз опроверга в следобедните часове информациите, че смята да отложи за октомври решението за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство.

Думите на унгарския вътрешен министър са били зле разбрани или зле интерпретирани, твърдят от екипа му, предаде БНР.

Преди да бъде направено опровержението председателят на Комисията по външна политика на долната камара на румънския парламент Атила Кьорьоди заяви, че изявленията на Пинтер за присъединяването на Румъния и България са били интерпретирани погрешно и че според посолството на Унгария в Букурещ Пинтер продължава да подкрепя присъединяването на двете страни към Шенген през март 2011 г., предаде БТА.

Говорителят на унгарското ротационно председателство на Европейския съюз Гергей Полнар коментира за БНР, че приемането на България и Румъния в Шенген през първата половина на тази година остава сред приоритетите на страната му, и това е било ясно формулирано и днес от унгарския премиер Виктор Орбан:

Нашият министър председател каза на пресконференция в Будапеща днес пред представители на международната преса, че Унгария ще работи открито за влизане на България и Румъния в Шенген по време на нашето председателство, което завършва в края на юни. Виктор Орбан каза още, че ако постигнем това, целите на председателствоо ни ще са изпълнени на 105%.

Самият Орбан коментира, че ще бъде трудно за България и Румъния да се присъединят към Шенген заради опозицията на някои страни-членки, предаде Агенция "Фокус". Той допълни, че страните, които искат да станат част от Шенгенската система, трябва да изпълнят определени критерии за сигурността на границите и други стандарти, за да се присъединят.

От Брюксел също съобщиха, че нямат информация за отлагане на решението за влизането ни в Шенген.

Междувременно пресслужбата на Министерския съвет съобщи, че в писмо до министър-председателя Бойко Борисов вторият заместник-секретар в Департамента по енергетика на САЩ Дейвид Хайзенга изразява "изключителните си впечатления от високото ниво на обучение, професионализъм и отдаденост на служителите, които работят по опазването на българските граници". Той посочва, че се е убедил лично в качествата им при посещението си на ГКПП Лесово, Малко Търново и пристанище Бургас.

Дейвид Хайзенга беше в страната ни в края на ноември м. г. за предоставяне на дарение от Департамента по енергетика за българската ГД "Гранична полиция". То включва оборудване за предотвратяване на незаконен трафик на ядрени и други радиоактивни материали, което е едно от изискванията за покриване на критериите за влизане в Шенгенското пространство. В церемонията на 22.11.2010 г. участва и премиерът Борисов.

"Вашето присъствие беше ясно доказателство за ангажираността на правителството на България към засилване на контрола за предотвратяване на незаконен трафик на ядрени и радиоактивни материали през границите на България", подчертава в писмото си Хайзенга. Той посочва също, че церемонията е дала възможност да се отчете приносът на ръководството и на служителите на МВР на България към усилията на международната общност за борба с тероризма.

Благодарение на техническата помощ, която страната ни получава от правителството на САЩ от 2009 г., са изградени и оборудвани портални монитори за радиационна проверка на автомобили, влакове и пешеходци на граничните пунктове на цялата българо-турска граница и на пристанище Бургас. Доставено е и ръчно преносимо оборудване за вторичен контрол. В ЦСПП в Пазарджик са монтирани два учебни монитора. За работа с новата апаратура са обучени 98 гранични полицаи.

През тази година ще бъдат монтирани монитори за радиоактивен контрол на летище София и на българо-сръбската граница.

Шенгенското пространство включва 25 европейски държави, 22 от които от Европейския съюз. В това пространство няма граничен контрол, а страните са свързани с обща информационна полицейска и митническа система.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 04.12   1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество. 1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера. 1808 г....