Сенатът прие законопроект за финансова реформа

21.05.2010 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Версията на горната камара на Конгреса ще бъде тепърва съгласувана с Камарата на представителите. Очаква се Обама да подпише новия закон на 4 юли, Денят на независимостта
Сенатът прие законопроект за финансова реформа

 

Подтикван от кризата и недоволството на гласоподавателите, американският Сенат одобри законопроект за финансова реформа на федералното законодателство, предаде AP.

Леко изненадващо демократите успяха да наложат волята си още през тази седмица, след като преди два дни републиканците блокираха първия опит за приемане на реформата. С 59 гласа „за” и 39 „против” демократите си осигуриха квалифицирано мнозинство и реформата вече е факт. Двама демократите – сенаторите Мария Кантуел и Ръс Файнголд – гласуваха против реформата в този й вид, но от друга страна четирима републиканци подкрепиха законопроекта – сенатори Чарлз Грейсли, Скот Браун, Олимпия Сноу и Сюзън Колинс.

Новите законодателни мерки буквално слагат юзди на американския финансов сектор, каквито не е имало от времето на Голямата депресия насам. Те засягат големите банки, изпълнителните директори на гигантите от Уолстрийт, купувачите на първи имот, брокерите и заемодателите в малки населени места. Законодателството цели да избегне повторна криза, която да заплаши съществуването на Уолстрийт и да предизвика нови скъпи държавни заеми на гърба на данъкоплатците. Въвеждат се нови начини за следене на риска във финансовата системи и на пазарите и се улеснява ликвидацията на компании, „твърде големи, за да фалират”. Ще се прилагат и нови правила по отношение използването и търговията на сложни финансови инструменти. Създава се и специална Агенция за финансова защита на потребителите. Отделно лицата, които искат да си закупят жилище, няма да могат да получат заем, освен ако не представят платежна гаранция или друго доказателство, че могат да покриват месечните си вноски по кредита.

Една от възможните интересни поправки, която послужи за разменна момента, предвиждаше автомобилните дилъри да не бъдат засягани от решенията на Агенцията за финансова защита на потребителите. В крайна сметка републиканците се отказаха от нея. Решението беше тактическо с оглед да не се позволи демократите да прокарат алинея, която щеше да наложи изключителни ограничения на търговските банки по отношение на високорисковите операции и да създаде възможност за съдебни искове по обвинение в конфликт на интереси в определени случаи на предлагане на финансови продукти от инвестиционните банки на клиентите им.

Изненадващо или не до толкова реформата не включва никакви нови норми по отношение на ипотечните гиганти Freddie Mac и Fannie Mae. На практика по-строгото урегулиране на бонусите и премиите на изпълнителните директори на банките също остават извън радара, защото новата норма дава единствено шанс на акционерите да гласуват заплащането на изпълнителния директор, но решението им е необвързващо. За сметка на това Федералният резерв ще постави стандарти относно прекалено големи компенсации на членове от ръководството на големите финансови компании, с които такива компенсации ще бъдат заклеймявани като „опасна” и „неправилна” практика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...