На пресконференция днес ст. н. с. С. Торбатов от БАН, ръководител на археологическата експедиция, работила в района на с. Табачка, Русенско, обяви уникално откритие.
В хода на триседмични разкопки, приключили вчера по долината на р. Черни Лом в района на селото, е открито древно светилище от епохата на Енеолита или датирано по метода на въглеродния анализ на намерените предмети на 4 500 г. пр. н. е. Ученият заяви, че подобно светилище от ранния Енеолит се открива за първи път в Северна България. Култови съоръжения от средния и късния Енеолит са често срещани в южна България в района на Родопите, но са нетипични за северната част на страната.
Екипът е работил в пещерата "Водна", на чийто втори етаж е открито второ уникално съоръжение - скален скит, използван за религиозни цели в периода на Ранното Средновековие. Изследвани са общо 130 м2, вследствие на което са намерени уникален каменен печат, каменна тесла, надписи на гръцки и латински език, керамика и кости. Открит е и пресъхнал целебен извор, ползавн от местни жители в продължение на векове.
Очаквайте филм от пресконференцията с подробно описание на находките и работата по време на експедицията. /Ruseinfo.net