Орешарски: Правителството е последователно в подкрепата за бизнеса

25.04.2014 | 14:14
по статията работи: Георги Велев
Европа може да бъде пример за всички в екологичните и ефективни технологии
Орешарски: Правителството е последователно в подкрепата за бизнеса

Правителството е последователно в подкрепата за бизнеса. Кабинетът е предприел немалко стъпки, за да обърне негативните тенденции в икономиката – намаляване на административните тежести, насърчаване на инвестициите, внедряваме иновации и реиндустриализация, стремим се държавата да залага тон на коректност с бизнеса. 

Това заяви премиерът Пламен Орешарски, който присъства на 14-тото общо събрание на Българската стопанска камара (БСК). По думите му управляващите са показали, че е важен диалогът с българските работодатели, синдикатите, с гражданските и неправителствени организации.

„Работим в обща посока - да върнем страната на пътя на икономическия растеж, да постигнем по-висока степен на социална отговорност и по-голяма удовлетвореност на българските граждани от качеството на живот. Това е начинът всички да живеем в една по-добра държава”, посочи още Орешарски.

Европейската политика на реиндустриализация изцяло спазва духа на българските приоритети и политика. Това пък заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на срещата.

Той уточни, че когато става въпрос за реиндустриализация се говори основно за три стълба. Първият е достъпът до финансов ресурс, които фирмите могат да получат чрез програмите на Българската банка за развитие. Вторият е инвестирането в човешкия капитал и именно заради това заедно с бизнеса започваме да работим по дуалната система на обучение, припомни министърът.

Той добави, че за реиндустриализацията иновациите са изключително важни и компаниите в България могат да се възползват от мерките за стимули, предвидени в Националния иновационен фонд през тази година.

Стойнев припомни, че България е първата страна в ЕС, която се обявила против ново увеличение на целите за парникови емисии до 2030 г. Подобна стъпка няма да повлияе добре на процесите на реиндустриализация, които започват в Европа в момента. 

Това само би накарало компании от ЕС да се изнесат в съседни страни, където ограниченията за парниковите емисии не са толкова силни, обясни Стойнев. Преди да поставяме рестрикции пред индустриализацията нека помислим какви стимули за развитие ще направим в Европа.

Преди да е ясна новата екологична политика на ЕС трябва да има действащ глобален договор, на базата на който да се намаляват изпусканите парникови газове. В момента такъв договор няма и страни като Китай, Индия и САЩ отказват да ратифицират подобен документ, припомни Стойнев. Той се съгласи, че Европа може да бъде пример за всички в екологичните и ефективни технологии, но това не трябва да пречи на индустрията да работи.

По отношение започната процедура за отнемане на лицензите на трите дружества крайни снабдители ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго Про“ Стойнев обясни, че чуждите инвеститори у нас трябва да спазват законите в страната и да уважават институциите, както го правят в своите държави. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...