Проучване на Българската конфедерация по заетостта показва, че две от всеки три обявени работни позиции остават незаети. Близо 30% от работодателите искат да назначат нови служители, а повече от 50% са готови да наемат хора от чужбина.
"Интервюираме около 1000 компании от най-различни бизнеси. Имаме единични сфери, които не покриваме като медицинската, но е достатъчно представително това проучване", коментира пред "Нова нюз" Георги Първанов от Българска конфедерация по заетостта. Той посочи, че проблемът с липсата на работна ръка засяга целия пазар на труда.
"Това продължава от няколко години. От юли месец тази година наблюдаваме нещо, което стартира от пролетта - плавно покачване на безработицата, но проблемът с дупката от 200 000- 250 000 работни места си остава за момента", обясни Първанов.
Има разминаване между служителите, които търсят работа, и между това, което търси бизнесът.
"На пазара са налични неквалифицирани хора или такива, които не отговарят на изискванията. Търсят се други профили, които просто липсват. Като се започне от ниския сегмент - оператори, работници, на средно експертно ниво - техници, инженери, има тотален недостиг на медицински кадри. В IT вече има леко балансиране на търсенето", коментира той.
Половината от анкетираните фирми казват, че наемат работници от чужбина или обмислят тази възможност.