Кабинетът всъщност е доста по-стабилен отколкото изглежда от това, което виждате по медиите в предизборна ситуация. Това обяви премиерът Николай Денков пред членовете на Американската търговска камара в България.
"Разбира се, че напрежение и спорове има и ще има, както и интереси, с които трябва да се сблъскваме и да сложим в някои полезни за държавата рамки", допълни Денков. Посочи, че тези интереси и спорове се опитват да пречат на това, което кабинетът прави, но смята, че голямото мнозинство в Народното събрание, а и се надява - от българския народ подкрепя "нашата обща цел и това ми дава увереност, че може да реализираме тази обща цел".Основната цел на това правителство е ясна - тя е да се интегрираме напълно през следващите години в европейските и евроатлантическите структури. Всички действия, които предприемаме са насочени към тези цели - членство в Шенген, в еврозоната, в ОИСР, сътрудничество с ключови държави и организации като САЩ и ЕС, допълни премиерът. "Всичко е насочено към развитието на България като нормална европейска държава, както казваме тук", каза той.
Каза, че за постигането на тази цел се работи спокойно, методично и прагматично, "доколкото е възможно в тази турбулентна среда да направим промените, които очакваме вече от десетки години", обяви Денков.
Отправи комплимент към колегите си министри и депутатите, без които няма да може да се реализират обявените цели.
Ключов фактор за подобряване на бизнес средата е диалогът с правителството. За нас е удоволствие това, че България вече има постоянно правителство. Очаквахме дълго това да се случи, отбеляза в словото си Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България.
Обяви, че от 2018 г. насам инвестициите от САЩ в българската икономика са се увеличили до 5.5 млрд.лв., което нарежда страната на четвърто място по чужди инвестиции в България и са създали 40 хил. работни места. Организацията е оценила и дела на канадските вложения, които възлизат на около 1.1 млрд. лв.
"Тези стойности са добри, но могат да се подобрят, ако има благоприятна бизнес среда и облекчени режими и по-широка дигитализация", допълни Маркет.
Прекият износ от България за САЩ е 2% от българския експорт, което е съществено увеличение през годините. Това се дължи и на тесните взаимоотношения между двете държави, посочи той.