До края на 2024 г. покриваме и последния критерий за еврозоната

19.11.2024 | 07:10
по статията работи: econ.bg
Очакванията са до края на годината да бъде изпълнен и критерият за ценова стабилност. По този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната, обяви Людмила Петкова
До края на 2024 г. покриваме и последния критерий за еврозоната
Снимка: под лиценза на creative commons

Очакванията са до края на годината да бъде изпълнен и критерият за ценова стабилност. По този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната. Това обяви вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова по време на откриването на Х юбилейна годишна международна научна конференция „Цифровата трансформация и икономическото възстановяване в периода след кризата“, с която се постави началото на „Седмицата на еврото“ в УНСС.

Тридневната конференция се организира съвместно от Центъра по парични и икономически изследвания, Института по икономика и политики и катедра „Финанси“ на УНСС.

Официални гости на събитието бяха министърът на финансите Людмила Петкова, председателят на Икономическия и социален съвет на Република България Зорница Русинова, председателят на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова.

Министър Петкова посочи, че след изпълнението и на последния критерий, страната ни ще изпрати искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), на базата на които е възможно в най-кратък срок Съветът на ЕС да вземе решение за дата за членство на България в еврозоната.

Вицепремиерът добави, че предстои още работа на национално ниво и припомни, че освен изпълнението на мерките за техническа подготовка за въвеждане на еврото, Министерството на финансите (МФ) е в процес на изготвяне и на проект на бюджет за следващата година, в който заложеният дефицит ще бъде в рамките на 3% от БВП.

Петкова изрази увереност, че бюджетът за 2025 г., гарантиращ спазването на фискалните правила, заложени в Закона за публичните финанси, ще бъде приет от 51-ото Народно събрание, осигурявайки стабилността на публичните финанси и фискалната устойчивост.

Финансовият министър подчерта, че придържането към по-консервативна фискална политика е важно не само за въвеждането на единната европейска валута, но и за дългосрочната финансова стабилност на страната. В същото време поясни, че България трябва да насочи усилията си и към по-ефективно разходване на публичните средства с основен фокус “инвестиции”, които заедно със средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми ще осигурят икономически растеж и социален просперитет.

Подуправителят на БНБ доц. д-р Петър Чобанов посочи, че “Седмицата на еврото” неслучайно се провежда в УНСС, защото това е мястото, където и експертите, и пряко заинтересованите страни и академичната общност могат спокойно да си споделят редица неща, свързани с еврото и предизвикателствата, пред които България е изправена, предвид предстоящото й членство в еврозоната. Доц. Чобанов призна, че в сегашната ситуация управлението на предизвикателствата не е много лесно, но това не означава, че с общи усилия не трябва да се правят опити. Той добави, че конференцията има много пластове, панелите в нея засягат важни теми и той очаква изводите, които ще бъдат направени на нея, да бъдат чути.

Председателят на Икономическия и социален съвет – Зорница Русинова изтъкна, че искрено вярва, че младите хора в България и университетите винаги са били двигателите на прогресивната промяна в обществото и темата за еврото няма как да не бъде част от нея. Тя добави, че Икономическият и социален съвет е вероятно единственият независим институционален партньор на държавата, който в множество свои актове подчертава колко е важно България да бъде приета в еврозоната, тъй като това ще е един от основните фактори за икономическия й просперитет.

Петя Димитрова, председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка коментира, че въвеждането на еврото е може би най-значимото събитие, което очаква България в икономически план. Тя посочи, че е необходимо и бизнесът, и държавата, и гражданите да се обединят зад тази кауза, прилагайки най-успешните практики на другите държави в тази област.

Петя Димитрова посочи, че българската банкова система отдавна успешно изпълнява всички регулации и изисквания, свързани с еврото, но реално все още не може да се възползва от позитивите, които присъединяването към еврозоната носи със себе си. По думите й приемането на еврото ще осигури сериозна финансова стабилност, принадлежност към по-широка икономическа общност, намаляване на трансакционните разходи и увеличаване на чуждестранните инвестиции в страната.

Цветанка Минчева, заместник-председател на УС на АББ и главен изпълнителен директор и председател на УС на УниКредит Булбанк посочи, че в процеса по приемане на еврото от изключителна важност е комуникационната кампания.

Тя сподели, че Асоциацията на банките в България е разработила и вече реализира единна комуникационна кампания, свързана с ползите от въвеждането на единната валута. Екипът й е разработил специална страница на сайта на асоциацията, активно организират събития и конференции, както и медийни участия на техни представители. От Асоциацията на банките работят съвместно с Министерството на финансите и БНБ, за да отговорят компетентно и своевременно на всички въпроси на гражданите и бизнеса относно влизането на България в еврозоната.

Проф. д.ик.н. Николай Неновски, директор на Центъра за парични и икономически изследвания на УНСС и член на Управителния съвет на БНБ, коментира, че еврозоната не трябва да бъде самоцел, а да зададе импулс за нов стимул в българската икономика, включително и в демографската сфера. Той подчерта, че не трябва да си мислим, че като сме станали член на еврозоната и след това историята спира.

Той обърна внимание, че още в първите дни, след като България стане член на еврозоната, тя трябва вече да има своята специализация в нея. Затова той прикани колегите си – експерти още отсега да помислят как БНБ да се позиционира вътре и какво ще бъде нейното сравнително предимство, имайки предвид, че всички централни банки имат такова.

По време на конференцията, която продължава и през следващите два дни, ще бъдат обсъдени парични и икономически проблеми. Ще бъде дискутирана Международната финансова архитектура и институциите в Бретън Уудс, дигиталните пари и предизвикателствата и перспективите пред еврото в България.

Във втория ден на форума доклад на тема „Различните измерения на дигиталното евро и неговата трансгранична оперативна съвместимост” ще изнесе Любомир Каримански, изследовател в Института по икономика и политики на УНСС.

В рамките на събитието ще бъдат наградени и студентите, победители от проведения от Института по икономика и политики на УНСС конкурс за студентско есе на тема „Дигитални финанси“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...