След конкурс e избран нов съвет на директорите на Държавната консолидационна компания, който вече е вписан в Търговския регистър, съобщиха от Министерството на икономиката и индустрията. Новият изпълнителен директор е Константин Стойчев , а членовете са Теодора Стоянова, Елена Болтаджиева, Десислава Чалъмова и Асен Ненчев.
Според визитката, предоставена от министерството, Стойчев е магистър по "Бизнес администрация" със специалност "Стратегически мениджмънт и управленско консултиране в Масачузетски технологичен институт в САЩ и магистър по Международни икономически отношения в УНСС. Има дългогодишен опит в сферата на финансите, бизнес стратегиите и анализите, и управленското консултиране. Той е съветник по образование към Масачузетския технологичен институт и член на УС на Българската асоциация на магистратите по бизнес администрация.
Предишното ръководство на ДКК бе назначено временно от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов през август 2023 година с хоризонт и цели на работа от 6 месеца, през които трябваше да бъде организиран прозрачен конкурс за ново ръководство.
То констатира редица нарушения - компанията е била в систематично неизпълнение на Закона за публичните предприятия, сред които липсващи финансови отчети за 2021 и за 2022 година, а голяма част от дружествата към ДКК нямаха одобрени бизнес програми.
След направените промени в структурата на групата броят на членовете на бордовете в дружествата е намален. С решение на министър Богданов от 1 октомври 2023 г. са намалени и възнагражденията на членовете на органите за управление и контрол на публичните предприятия, чиито принципал е Министерството на икономиката и индустрията. Според информацията от министерството са ограничени и представителните разходи - до 5 хиляди лева годишно, като възможност за ползването им имат само изпълнителните директори, а не членовете на бордовете, както е било в минали години.
В началото на тази година министърът на икономиката обяви, че предстои преструктуриране или закриване на консолидационната компания, като преди решението ще бъде направен задълбочен анализ и ще бъде обсъдено в широк кръг. По неговите думи се разработва цялостна програма за преобразуване, която ще бъде представена и дискутирана с експерти, с представителите на различни парламентарни групи и в рамките на икономическата комисия в Народното събрание.
Консолидационната компания бе създадена с решение на първия кабинет "Борисов" през 2010 г. като включва дружествата, в които държавата е собственик. Формирането й бе част от одобрени мерки за възстановяването на икономиката, увеличаване на заетостта и подобряване жизненото равнище на населението. От създаването й досега историята на компанията е публично известна със скандалите заради спорни решения и честите конфликти и смени в ръководството й.