Заради срока за плащане на данъци бюджетът излиза на плюс през юни

03.07.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
На база на предварителни данни и оценки Министерството на финансите очаква бюджетът да завърши на юни с превишение на приходите над разходите от около 1.4 млрд. лв. За сравнение, за първото полугодие на 2022 г. бе отчетен излишък от 1.2 млрд. лв.
Заради срока за плащане на данъци бюджетът излиза на плюс през юни
Снимка: под лиценза на creative commons

На база на предварителни данни и оценки Министерството на финансите очаква бюджетът да завърши на юни с превишение на приходите над разходите от около 1.4 млрд. лв., с което бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) за първото полугодие се очаква да бъде положително в размер на около 0.2 млрд. лв. (0.1 % от прогнозния БВП).

За сравнение, за първото полугодие на 2022 г. бе отчетен излишък от 1.2 млрд. лв.

От министерството посочват, че подобрението през юни е основно по линия на приходите, тъй като на 30 юни изтече срокът за подаване на годишната данъчна декларация за 2022 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане. С това изтече и срокът за внасяне на корпоративения данък, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия и на данъка върху дейността от опериране на кораби, както и на постъпили приходи от Европейската инвестицонна банка по проектите, финансирани от Модернизационния фонд, които са формирани от отчисления от търгове на квоти за емисии парникови газове и други.

Приходите, помощите и даренията по КФП към юни са 31.3 млрд. лв. и нарастват с 3.1 млрд. лв. (10.8 на сто) спрямо отчетените към края на месец юни 2022 година. На годишна база данъчните постъпления нарастват номинално с 2.4 млрд. лв. (10.7 на сто), неданъчните - с 0.9 млрд лв. (19.9 на сто), а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) - са по-малко с 0.2 млрд. лева.

В частта на данъчните приходи постъпленията от преки данъци, социално и здравно осигурителни вноски и други данъци нарастват с добри темпове, докато косвените данъци остават номинално близки до отчетените за същия период на предходната година, основно поради по-ниски постъпления в частта на приходите от ДДС от внос и приходите от мита. Един от факторите за това е спадът на цената на суровия петрол, внесен за преработка, спрямо отчетената за същия период на предходната година, отбелязват от Министерството на финансите.

Разходите по КФП към юни са 31.1 млрд. лева. За сравнение, година по-рано те са 27.1 млрд. лева., което означава, че разходите нарастват номинално с 14.9 на сто. В отделните разходни показатели най-значително нарастване има при разходите за пенсии, както и в частта на разходите за персонал, капиталовите разходи и други.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30 юни от централния бюджет, възлиза на 0.85 млрд. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...