13 гениални изобретателя, за които не сте чували

19.11.2013 | 12:00
по статията работи: Георги Георгиев
Знаете ли кой е изобретил дъвката? А опаковъчния найлон с мехурчета и кибрита?
13 гениални изобретателя, за които не сте чували

Когато се опитаме да се сетим за някой велик изобретател в главите ни обикновено изникват имена като Томас Едисън, Бенджамин Франклин, Джон Атанасов и Стив Джобс.

Но зад тези несъмнено титани в модерната наука и технологии стои една плеада от изобретатели, които не са известни на широката публика. Без тях биха съществували част от продуктите, които използваме ежедневно и без дори да се замислим кой стои зад създаването им.

За да отдадат дължимото внимание на тези иноватори, които системно биват пропускани от съставителите на училищните образователни програми, от Mashable публикуват списък с 13 души, чиято гениалност и практически умения са направили живота ни по-лесен и удобен.

151694Снимка: Wikimedia Commons

1. Кларънс Бърдсай — Замразената храна

Ако сте от хората, които обичат да вечерят нещо набързо пред телевизора, трябва да благодарите на Кларънс Бърдсай – създателят на технологията, използвана за дълбоко и бързо замразяване на храни, което запазва вкусовите качества на храните по-добри в сравнение с по-бавните методи на замразяване. Изобретението на Бърсай поставя началото на индустрията със замразени храни.

151691

Снимка: Wikimedia Commons

2. Самюъл О'Райли - Електрическата машина за татуиране.

За О'Райли не се знае много, освен че е осъвременил технология, която не се е променила съществено в течение на векове. Неговата електрическа машина за татуиране е създадена в края на 19 в. в Ню Йорк на базата на роторната технология на Томас Едисон.

151692

Снимка: Sxc.hu

3. Ермал „Ърни“ Фрейз – халката за отваряне на кенове

Следващия път, когато си отворите поредната кола или бира си спомнете за Ърни Фрейз, изобретателя на халката, която днес стои на всяко кенче. Фрейз се заема със задачата да улесни отварянето на кутиите с газирани напитки през 1959 г. През 1965 г. близо 75% от американските производители на бира възприемат новата технология.

151690

Снимка: Wikimedia Commons

4 и 5. Алфред Филдинг и Марк Шаван – опаковъчната хартия с мехурчета

Популярната пукаща материя всъщност е създадена по щастлива случайност. Двамата ѝ изобретели достигнали до нея, докато неуспешно се опитвали да създадат пластмасови тапети. В процеса на разработване те открили, че тяхното изобретение може да служи като ефективен опаковъчен материал. В последствие Филдинг и Шаван основават корпорацията Sealed Air, която днес дава работа на над 26 хил. души в 175 страни и чиито годишни приходи достигат 8 млрд. долара

151685

Снимка: Wikimedia Commons

6. Гарет Морган – противогаза, машата за коса, светофарите и др.

Макар че притежавал само основно образование Гарет Морган е един от най-продуктивните изобретели на своето време. На негово име се води патента на машината за дишане, която еволюира до първите противогази, използвани по време на Първата световна война. Сред успехите му са машината за изправяне на коса, светофарите и др.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.94/6
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...