Как да живеем вечно? Осем техники

13.11.2013 | 11:20
по статията работи: Георги Георгиев
Това са част от технологиите, на които ще разчитаме да ни запазят млади и красиви
Как да живеем вечно? Осем техники
Снимка: Blogspot
Още по темата

Следващото бойно поле, на което технологиите (и техните създатели) ще имат възможността да изпробват силите си, ще е самият живот.

Приблизително 150 хиляди души умират всеки ден, като причината за смъртта на 100 хиляди от тях може да се търси в здравословните проблеми, свързани със стареенето.

Тази несъмнено неприятна статистика кара много от най-умните хора на планетата да търсят сигурни начини за увеличаване на продължителността на живота на човека. Крайната им цел е да превърнат смъртта в нещо от миналото. Знакови личности като Питър Тиъл (PayPal) и Лари Елисън (Oracle) искат да видят как живеем по 150 години и отгоре, като при това водим качествен живот.

Независимо дали сме от ентусиастите, които искат да живеят вечно или от тези, които смятат, че да не умираш не е правилно по морални или религиозни подбуди, скоро ще ни се наложи да се сблъскаме и да приемем технологии, които ще ни позволя на телата ни да функционират задоволително и над считаната за пределна възраст днес.

Ето някои от тях:

1. Нанотехнологии

Представете си миниатюрни роботи, които плуват в различни части на тялото ви. Те поправят увредените клетки и докладват за общото състояние на организма. Известният писател и футурист Рей Курцвайл предрича, че до 2030 г. ще съществуват нанотехнологии на задоволително ниво, които ще спрат стареенето.

150028

Снимка: Wikimedia Commons

2. Клониране

То ще помогне да заменяме изхабените части от телата си с перфектни клонинги, които ще бъдат приемани от организма като собствени. Екстремна (антиутопична) версия на този вариант включва създаването на клонинги на самите нас, които да се използват за резервни части.

За момента нивото на тази технология е сравнително ниско – учените все още не успяват да подменят сложни органи и цели крайници при мишки, но все пак успяват да я приложат с добър успех при създаването на клонирани пикочни мехури на пациенти, чиито орган е заболял и не може да се ползва.

150030

Снимка: RIKEN

3. Крионика

В най-общи линии криониката е процес, с който ако сме болни нелечимо, можем да се консервираме в дълбоко замразено състояние и да се запазим в такова докато учените намерят начин да ни съживят и излекуват от болестта.

150025

Снимка: Screenshot

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...