Още през 2022 г. Министерството на финансите е дало становище за бързо започване на процес срещу руската "Газпром", която спря внезапно доставките на природен газ за България след нападението на Русия срещу Украйна. Това поясни финансовият министър в оставка Асен Василев в интервю за Би Ти Ви. Той беше министър и в кабинета "Петков", когато войната започна, но извън изпълнителната власт за повече от година, когато управляваше служебен кабинет.
Василев не отговори защо такъв иск още не е заведен като препрати въпроса към Министерството на енергетиката.
Запитан защо политиците от "Продължаваме промяната - Демократична България" мълчат по темата за пътната карта за строителството на "Турски поток", която се намери в документи, изтекли чрез кореспонденцията на руски политик, Василев отговори риторично: "Като я припомним, какво следва?! Да я припомним на всички граждани, които знаят..." И поясни: "Не се борим това да е една седмица в новините и после да го забравят всички, а да имаме работещо правосъдие, когато има съмнение, че 3 млрд. лв. не са похарчени правилно и има документи, които показват това."
Пътната карта, подписана в Санкт Петербург от Теменужка Петкова в качеството й на енергиен министър на ГЕРБ през 2017 г., показва, че изграждането на газопровода е било предварително договорено с Русия, а процедурите са били само проформа. Така на практика България е обслужила интересите на Русия за заобикалянето на Украйна при преноса на газ, което е позволило на Владимир Путин да нападне Украйна.
Василев каза, че целта на сегашните преговори с ГЕРБ (в които един от преговарящите е Петкова - бел. ред.) е да бъде довършена интеграцията на България в европейските структури - сухопътен Шенген и еврозоната, както и регулаторите да започнат да си вършат работата, а не да очакват телефонно позвъняване от някой политик. "Ако някъде има ябълка на раздора, тя е свързана с подбора на хората в регулаторите и ръководителите на службите", каза Василев. Добави, че идеята на неговата политическа сила е те да се избират от парламента по прозрачен и устойчив начин. "Това ако постигнем, тази битка ако спечелим, България ще бъде на съвсем различно място в следващото поколение", каза финансовият министър. Репликиран, че говори за твърде дълъг период, отговори: Това е дълъг процес.
Василев пресметна, че за около 20 от общо 120 назначения в регулаторите и съдебната власт управляващите ще имат нужда от подкрепата на ДПС, защото се изисква конституционно мнозинство.
Запитан защо се е отказал от въвеждането на транзитна такса върху руския природен газ, отговори, че е бил принуден от изнудването на Унгария, която заплаши, че ще спре България за Шенген.