Министрите от ЕС одобриха удължаването на извънредните мерки за енергийния пазар

20.12.2023 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Министрите на енергетиката на държавите членки на Европейския съюз постигнаха политическо споразумение за удължаване на срока на прилагане на три извънредни регламента на Съвета, приети съгласно разпоредби в първичното право на Съюза
Министрите от ЕС одобриха удължаването на извънредните мерки за енергийния пазар
Снимка: под лиценза на creative commons

Министрите на енергетиката на държавите членки на Европейския съюз постигнаха политическо споразумение за удължаване на срока на прилагане на три извънредни регламента на Съвета, приети съгласно разпоредби в първичното право на Съюза, предвиждащи специален режим за извънредни ситуации.

Извънредните мерки бяха приети миналата година след нападението на Русия срещу Украйна, за да се засили солидарността между държавите членки, да се ускори внедряването на възобновяема енергия и да се защитят гражданите на Съюза от прекалено високите цени на енергията.

Министрите на енергетиката на ЕС се съгласиха да удължат регламента за повишаване на солидарността чрез по-добра координация на закупуването на природен газ, надеждни референтни ценови показатели и трансграничен обмен на газ с още една година - до 31 декември 2024 г. Прилагането на извънредната наредба започна на 30 декември 2022 г. и трябваше да приключи в края на тази.

"Това е важна част, защото в режима на солидарност, особено когато тя не е принудителна, не е задължителна, е една възможност, шанс да постигнем да постигнем по-добри условия", коментира значението на извънредните мерки на първия регламент българския енергиен министър Румен Радев след гласуването в Брюксел. "България е заинтересована от действията на този регламент и за нас беше важно неговото продължение да стане факт", допълни Радев.

Регламентът за определяне на рамка за ускоряване на внедряването на енергия от възобновяеми източници ще се прилага частично до 30 юни 2025 г. За разлика от другите два извънредни регламента, измененията на този надхвърлят простото удължаване на периода на прилагане на регламента. Чрез този законодателен акт се цели справяне с енергийната криза, намаляване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива и напредък в целите на ЕС в областта на климата чрез ускоряване на процеса на издаване на разрешителни за и внедряване на проекти за възобновяема енергия.

Установяването на пазарен коригиращ механизъм за защита на гражданите и икономиката на ЕС срещу прекомерно високи цени чрез временни мерки за предотвратяване на скокове на прекомерно високи цени на газа в ЕС, които не отразяват цените на световния пазар, е решено в трети извънреден регламент. Неговото прилагане започна на 1 февруари 2023 г. за период от една година, но вместо до 31 януари 2024 г., с удължаването то ще продължи до февруари 2025 г.

"Силно се надяваме, че няма да стигаме въобще до неговото изпълнение", каза Радев. Той разясни, че коригиращият механизъм ще се прилага само "в случай на нужда, в случай, че достигнем цени на природен газ над определени критични нива - на TTF например, тогава могат да прилагат и такива компенсаторни мерки", добавяйки: "Далеч сме от такива ценови нива, държа да го отбележа за всички".

Удължаването на срока на прилагане на трите акта ще бъда формализирано чрез писмена процедура и публикуването им в Официалния вестник на ЕС и те ще влязат в сила веднага след изтичането на настоящите разпоредби.

Европейската комисия представи предложенията за трите регламента през ноември 2022 г. в отговор на енергийната криза, провокирана от агресивната война на Русия срещу Украйна, като приложи разпоредби от Договора за функционирането на ЕС, предназначени за извънредни ситуации. Комисията прие предложенията за удължаване на периода на прилагане на тези спешни мерки в края на ноември т.г., а днес Съветът ги одобри.

"Удължаването на трите спешни мерки е необходимо за справяне с все още нестабилната ситуация в ЕС след нахлуването на Русия в Украйна. Това ще ни позволи да осигурим стабилизиране на енергийните пазари, да смекчим ефекта от кризата и да защитим гражданите на ЕС от прекалено високи цени на енергията", казаиспанският вицепремиер и министър на екологичния преход и демографското предизвикателство Тереза Рибера.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...