Над 100 млн. лв. се очаква да похарчат българите за Черния петък

28.11.2024 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Това обаче може да се превърне за някои в ден на черните измами, коментира председателят на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски
Над 100 млн. лв. се очаква да похарчат българите за Черния петък
Снимка: под лиценза на creative commons

Този петък е кулминацията на кампанията за пазаруване „Черен петък“, през която се очаква българите да похарчат над 100 млн. лв., показват данните на Асоциацията за защита на потребителите (АЗП).

Това обаче може да се превърне за някои в ден на черните измами, коментира председателят на организацията Пейо Майорски, цитиран в прессъобщение на Асоциацията до медиите.

Нарушенията идват най-вече при интернет пазаруването. Още от началото на ноември при нас постъпват сигнали, че в някои физически и онлайн магазини постепенно завишават цените си във времето преди „Черен петък“, така че да могат да предложат по-големи отстъпки за продукт, който е на цена, по-висока от действителната, казва Майорски. Той съветва винаги да се събира информация за цените предварително, за да се получи добра представа колко действително струва даден артикул.

Други са пострадали, след като са поръчали стока, която е била доста намалена, но след заплащането ѝ са получили нещо различно или с лошо качество. Има и такива, които нищо не са получили. Най-често сигналите са за дрехи, обувки, очила, мобилни телефони и друга техника.

Сумите, които се губят при подобни измамни сделки, стигат до 1000-2000 лв., особено за някоя по-скъпа техника.

От Асоциацията съветват хората да подават сигнали в „Икономическа полиция“ и в Комисията за защита на потребителите (КЗП).

„Основният ми съвет към всички е да зaложат на проверени сайтове, които са се утвърдили и се ползват отдавна“, казва Пейо Майорски.

Според него първо винаги трябва да гледаме цената, а не процентите, защото там е уловката. Трябва да гледаме дали тези големи проценти, които ни дават, реално отговарят на цената, обяснява той. Често търговците обявяват намаления от 40% - 50%, като хората остават с впечатление, че всички стоки са намалени, а обикновено биват намалени само определени групи стоки.

Според закона старата цена на стоката, от която се прави намалението, трябва да е била прилагана поне един месец преди кампанията за отстъпки. За нарушителите има санкции, като за нелоялна търговска практика глобата може да достигне 70 хил. лева.

Винаги следете цените на намалените стоки, четете внимателно правилата на промоциите, внимавайте със ситния шрифт и с условията за доставка. При онлайн покупка имате право да се откажете от нея, да я върнете или замените, подчертава Майорски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...