166 млн. лв. финансови корекции по оперативните програми е понесла държавата до момента. Те се дължат предимно на проблемите с обществените поръчки. Това обяви вицепремиерът по управлението на средствата от ЕС Илияна Цанова. Корекциите са наложени към края на 2013 г., за когато има окончателни данни. Средствата представляват 1,9 на сто от изплатената безвъзмездна финансова помощ. Данните са записани в доклад на одиторите от KPMG, представен от Александър Хинов.
Над три четвърти от стойността на всички финансови корекции са наложени по оперативните програми "Околна среда" и "Регионално развитие". Те са за 91,7 млн. лв. по екопроектите и за 36,3 млн. лв. по
регионално развитие.
Високият дял на финансови корекции показва необходимост от мерки за повишаване на административния капацитет на съответните управляващи органи и на основните групи допустими бенефициенти по тях,
отбелязват експертите, цитирани от БТА.
74 на сто от наложените финансови корекции са свързани с възлагането на обществени поръчки, като почти три четвърти са установени от управляващите органи. Честотата на налагане на финансовите корекции е най-висока при програмите за околна среда и регионално развитие, където финансова корекция е наложена по всеки втори договор за безвъзмездна финансова помощ.
При всички оперативни програми, с изключение на „Околна среда“, преобладаващата част от финансовите корекции са наложени във връзка с регистрирани нередности след плащане на безвъзмездна финансова
помощ.
Вицепремиерът Илиана Цанова заяви, че е от наложените финансовите корекции е очевиден недостатъчният капацитет и на централната администрация, на общините, областите и на другите бенефициенти. Тя
подчерта, че ЕК държи на публичност, прозрачност и недискриминиране при проектите по оперативните програми. Според нея, е необходим ефективен и превантивен контрол по проектите.
Според Цанова трябва да бъдат небелязани четири мерки за ограничаване на финансовите корекции. Първата е за оптимизиране на процедурата на финансовите корекции, което се отнася за сроковете, отговорността и обжалванията. Втората мярка е оптимизиране на системите за финансово управление и контрол на управляващите органи на оперативните програми. Третата мярка е свързана с ограничаване на финансовите корекции, наложени вследствие на нарушения при обществените поръчки.. Последният тип мерки са за спазването на изискванията за устойчивост на инвестициите.
11% от финансовите корекции на общините по ОПРР са вследствие на нарушения, свързани с устойчивостта на инвестицията и използването й по предназначение, добави Хинов.
На специална среща вицепремиерът обсъди с експерти мерките, които могат да се предприемат, за да се ограничат финансовите корекции, свързани с възлагане на обществените поръчки. В дискусията участват също министърът на финансите Румен Порожанов, министърът на транспорта Николина Ангелкова и кметът на София Йорданка Фандъкова.