86% от бизнеса у нас е най-притеснен за геополитическата несигурност

12.03.2016 | 09:00
по статията работи: Десислава Маданска
Прекалената регулация и неквалифицираните кадри също „спъват“ фирмите у нас
86% от бизнеса у нас е най-притеснен за геополитическата несигурност

Едва 27% от изпълнителните директори на глобално ниво очакват, че икономическата обстановка ще се подобри през следващите 12 месеца. През миналата година оптимисти за световната икономика са били 37 на сто от бизнес лидерите. Това става ясно от проучване на PwC сред бизнес лидерите както в световен мащаба, така и у нас.

От данните става ясно, че в сравнение с предишни години, ръководителите на компании са по-песимистично настроени относно икономическия растеж в световен мащаб, както и за перспективите за развитие на собствените си компании.

В сравнение с колегите си по света изглежда българските бизнес лидери са доста по оптимистично настроени от колегите си по света. 36% от изпълнителните директори у нас вярват, че икономическият растеж в световен мащаб ще продължи през следващите 12 месеца, а само 8% очакват той да се понижи.

За разлика от тях едва една четвърт от изпълнителните директори от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) смятат, че икономическата обстановка на световно ниво ще се подобри през тази година.

В доклада се посочва, че не може да се изрази някаква тенденция в нагласите на ръководителите на фирми у нас, тъй като изследването се прави за първа година в България.

Бизнесът у нас смята за най-притеснителна увеличаващата се геополитическа несигурност, като 86% отбелязват именно нея за основна заплаха. 78% пък изразяват загриженост относно прекалената регулация. Като сериозен риск се отбелязва и липсата на ключови умения в работната сила. Подкупността, корупцията и липсата на доверие в бизнеса също са повод за притеснение за ръководителите на фирми у нас. Това даже важи в по-голяма степен за България в сравнение с останалите страни от ЦИЕ.

Бизнесът у нас е значително по-малко загрижен за повишаването на лихвените проценти, увеличаването на данъците и нестабилността на валутните курсове.

Едва 39% са обезпокоени от скоростта на промените в технологиите, а 44% от промените в поведението и разходите на потребителите.

Въпреки че икономическият климат не е повод за успокоение никъде по света, бизнес лидерите са доста уверени в перспективите за растеж на собствените си компании. 91% от участниците в глобалното проучване и 89% от изпълнителните директори в България отговарят, че са уверени в перспективите за увеличаване на приходите на компанията си през следващите 3 години.

Данните сочат, че увереността на българските бизнес лидери в краткосрочните перспективи за растеж е дори по-висока от тази на колегите им по света.

Оптимизмът на бизнес лидерите у нас е виден и от факта, че 72% от тях виждат повече бизнес възможности днес, отколкото преди три години, а само 33% виждат повече заплахи. Тази тенденция е доста различни от песимистичните нагласи на бизнес лидерите в световен мащаб, посочват експертите.

САЩ и Китай са най-често посочваните страни, в които бизнесът би предпочел да се разрасне през следващите 12 месеца. Като ключови пазари за растеж са отбелязани от Германия и Великобритания.

Българските лидери най-често виждат възможности за развитие в европейските държави, като 36% посочват Германия като най-важната страна за цялостните си перспективи за растеж. 14% разпознават Великобритания, Гърция и Русия като важни икономики. САЩ е на второ място според българските изпълнителни директори, като 19% от тях разпознават тази държава като такава със съществено значение за развитието на бизнеса в България.

През следващите пет години най-голямо влияние върху очакванията на бизнеса ще има напредъкът в технологиите, 67% от изпълнителните директори в България и 77% от бизнес лидерите по света отбелязват именно тази глобална тенденция за ключова.

Ръководителите на компании по света виждат преструктурирането като възможност да останат стабилни на пазара. Подобно на световната тенденция, 72% от българските изпълнителни директори планират да стартират инициативи за намаляване на разходите през 2016 г.

Същевременно, не всички планирани дейности целят намаляване на разходите.

Бизнес лидерите у нас търсят и възможности за разрастване на компаниите си. Стартирането на нови партньорства или навлизането в нов бизнес също намират място в плановете на участниците - 31% от българските бизнес лидери планират сливане или придобиване в рамките на страната, а 22% извън нея. Една четвърт пък обмислят някакъв тип стратегическо партньорство или съвместно предприятие (joint venture). Стратегическите партньорства са още по-голям фокус на глобално ниво, където 49% от участниците планират такива стъпки.

Изнасянето на бизнес процеси или изграждането на такива, които са били изнесени до момента, изглежда не е на дневен ред за бизнес лидерите у нас – по-малко от 14% от тях планират подобни инициативи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...