Bank of Japan намали прогнозите си за икономическия ръст на страната

30.10.2015 | 10:33
по статията работи: Даниел Василев
Според икономисти мерките за стимулиране на икономиката не подпомагат растежа
Bank of Japan намали прогнозите си за икономическия ръст на страната
Снимка: Thinkstock/Guliver

В петък централната банка на Япония – Bank of Japan – публикува прогнозата си икономическия растеж в страната до края на текущата фискална година, която приключва на 31 март 2016 г. Според предвижданията на анализаторите от институцията растежът за годината ще 1,2% на годишна база. Предварителните очаквания сочиха, че икономиката на страната ще по-висок растеж от 1,7%, предава Reuters.

В прогнозата се посочва още, че постигането на таргетираната инфлация от 2% няма да бъде постигнато до средата на следващата година, както се посочваше в публикуваните по-рано анализи на финансовата институция, а към края на годината или в началото на 2017 г. Очаква се трите основни индекса на инфлацията в страната (които не включват цените на пресните храни, но включват цените в сферата на енергетиката) да регистрират покачване от 0,1% на годишна база до края на фискалната година – с 0,6 процентни пункта по-малко, отколкото сочиха предварителните прогнози. Очаква се през следващата фискална година инфлацията да регистрира покачване от 1,4% на годишна база.

По-рано в петък централната банка на страната посочи в заявление, че няма да променя програмата за икономическите стимули. Говерньорът на Bank of Japan Харухико Курода изтъкна като основна причина за това убеждението си, че програмата за стимулиране на икономиката работи. Институцията ще продължи да купува активи на стойност 80 трилиона йени годишно (660 млрд. долара), като по този начин инжектира свежи пари в икономиката. Опитите на централната банка на Япония да „реинфлира“ икономиката започнаха преди повече от 2 години и половина.

Курода посочи, че трендовата инфлация, за разлика от инфлацията, измерена посредством индекса на потребителските цени, ще се доближи до таргета от 2% в резултат на свиването на пазара на труда. Той коментира още, че подходящ индикатор за инфлацията би изключил ценовите динамики на пресните храни и енергетиката. Измерена по този начин инфлацията в страната през септември нарасна до 0,9% през септември – повишение с 0,1 процентни пункта спрямо месец по-рано.

Според някои анализатори занижената прогноза за икономическия растеж на Япония показва, че икономическите стимули от страна на Bank of Japan са неправилен подход за стимулиране на икономиката и пречат на възстановяването, като страната все още е в рецесия, която настъпи миналата година. Брутният вътрешен продукт на страната регистрира спад през второто тримесечие на годината спрямо същия период на 2014 г., а според очакванията през третото тримесечие спадът ще продължи. „Bank of Japan няма много останали амуниции [за стимулиране на икономиката]”, коментира икономистът от Credit Suisse Такаши Шионо, цитиран от Reuters.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....