Enel смята да продаде голяма част от активите си в Румъния

14.10.2014 | 16:14
по статията работи: Георги Велев
Шест електроразпределителни дружества продава италианското дружество, но Букурещ не е съгласен със сделката
Enel смята да продаде голяма част от активите си в Румъния

Италианската компания Enel смята да започне разпродажба на част от своите активи в Румъния. Става въпрос за шест разпределителни компании, които са били закупени преди девет години по време на масовата приватизация в страната, обяснява италианското издание Osservatorio Balcani e Caucaso.

Новината обаче имаше ответна реакция от страна на румънското правителство, което припомни на Enel, че може да поиска над 520 млн. евро за покупката на шестте дружества. Въпреки че за момента и двете страни спазват дипломатичния тон, се вижда сериозното разграничение в позициите на страните, коментира изданието.

По време на свое посещение в Рим румънският енергиен министър Разван Никулеску се е срещнал с висшия мениджмънт на Enel, като след срещата той е дал ясен знак, че италианската компания трябва да бъде честна спрямо Букурещ. Експертите припомнят, че енергоразпределителните компании са важни стратегически обекти за Румъния. В същото време от продажбата на активите в северната ни съседка и Словакия им Enel очаква да спечели около 4,4 млрд. евро.

Румъния в момента има особен интерес да закупи електроразпределителната компания Enel Distributie Dobrogea, която се намира в район, изпълнен с напрежение. Дружеството оперира мрежата в близост до украинската граница.
В момента в електроразпределителните предприятия Enel притежава мажоритарен дял от акциите, но Букурещ подчертава, че тези активи не могат да бъдат оставени в чужди ръце. Заради това румънското правителство наскоро измени закона по отношение на закупуването на приватизирани дружества. Това ще позволи на държавната компанията Electrica да придобие акции във вече продадени компании.

Разпределителните дружества на Enel обслужват елмрежа от 90 хил. километра като общите им приходи са за 1,1 млрд. евро. Именно към тези активи имат интерес други компании като китайските например. В момента Румъния създава много добри връзки с Китай по отношение на инвестиции в енергетиката и по-точно във ВЕЦ-ове и в АЕЦ „Черна вода“.

Освен румънската Electrica интерес към придобиването на разпределителното предприятие име и държавната енергийна компания на Китай SGCC.

Намеренията на Enel са до края на годината да приключи със сделката за продажбата на активите си в Румъния.
От Букурещ обаче не са съгласни с това и смятат да заведат дело в Арбитражния съд в Париж за над 520 млн. евро. То ще бъде заради покупката на електроразпределителната компания Electrica Muntenia Sud. Все още обаче това са само намерения на румънската страна. Исканата сума е съгласно приватизационния договор, според който Enel не може да притежава само 64% от дружеството Electrica Muntenia Sud, а трябва да го придобие изцяло или частично с пазарен дял от още 23,57%. Electrica Muntenia Sud все още е в ръцете на държавната Electrica.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...