Ако притежавате 10 долара, вие сте по-богати от 25% от жителите на САЩ

22.10.2015 | 10:46
по статията работи: Даниел Василев
Младежите в Европа и САЩ също са силно задлъжнели, най-вече в следствие на студентските кредити
Ако притежавате 10 долара, вие сте по-богати от 25% от жителите на САЩ
Снимка: Thinkstock/Guliver

Голямото заглавие на Доклада за глобалното богатство (Global Wealth Report), изготвян от Credit Suisse и публикуван през миналата седмица, е, че според финансовата институция 50% от богатството на света е собственост на 1% от обитателите на Земята.

В доклада се набляга и на богатството в развитите икономики спрямо развиващите се. Анализаторите посочват, че днес в Северна Америка и Европа има повече бедни отколкото в Китай като процент от населението на света. В двата най-развити икономически континента живеят съответно 10% и 20% от бедните по света. В доклада на експертите се посочва, че богатството на половината население на света се равнява на 3,210 долара на човек, а голяма част от жителите на Северна Америка и Европа имат по-малко богатство от това, включително и негативна стойност на богатството. Това е вярно за 25% от жителите на САЩ, поради което блогът sovereignman.com иронично посочва, че ако някой притежава 10 долара, то той е по-богат от една четвърт от американците.

Анализаторите изтъкват още, че с негативното финансово благосъстояние са и много от младите. Докладът посочва, че основен двигател за негативното богатство на младежите са изключително скъпите такси за висше образование в Северна Америка и САЩ. Според изчисленията на Credit Suisse средностатистическият висшист напуска университета със студентски заем от 35 000 долара.

Някои икономисти констатират, че високата задлъжнялост в развитите икономики се дължи основно на два фактора: финансовите политики след избухването на кризата от 2008-09 г. и политиките на централните банки по отношение на лихвения. Експертите изтъкват, че нарастването на правителствените дългове през последните 7 години влияят негативно при изчисляването на богатството на европейците и американците. Като друг проблем те очертават политиките на изкуствено ниски лихвени проценти от страна на основните централни банки (най-вече Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка), което е основен двигател на високите нива на индивидуален дълг в развитите икономики.

Методологията на Credit Suisse не разглежа богатството през призмата на индикатора брутен вътрешен продукт на глава от населението. В методологията на анализаторите от банката са включени и индикатори като собственост върху финансови и недвижими активи, включително и банкови депозити, както и дългове и кредити.

В анализа попадат и 24 хил. българи, които попадат в първите 5% по лично богатство в света.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...