Ценните книжа на европейските финансови институции се сриват от началото на търговския ден на Стария континент днес, след като вчера гласоподавателите във Великобритания избраха страната им да напусне Европейския съюз.
Банковият Stoxx 600 се срина с 14,59% до 129,01 пункта, Stoxx Europe 600 се сви със 7,90 до 318,99. Паундът изгуби 10% от стойността си, а индексът на европейските банки и финансови услуги спадна с 6,7% към 10:06 българско време.
До този момент акциите на Royal Bank of Scotland и Bank of Ireland вече все бяха превърнали в най-големите губещи от ценните книги в банковия свят. Тези на Royal Bank изгубиха 19,16% от началото на деня 202,50 долара за акция, a тези на Bank of Ireland – с 22,06% до 0,21 евро за акция. Освен тях поевтиняха и акциите на банки извън Великобритания, които обаче оперират на Острова. При най-големият немски кредитор Deutsche Bank поевтиняването е от 14,20% до 13,36 евро за акция. Ценните книги на Credit Suisse изгубиха 11,18% до 11,60 швейцарски франка за акция.
Въпреки сривът на акциите на финансовите институции, те днес ще работят нормално, увери по-рано през деня директорът на Асоциацията на банкерите във Великобритания Антъни Браун. „Уверявам клиентите, че техните банкови услуги ще функционират нормално“, изтъкна той. „Хората ще могат да изтеглят пари от банкоматите, да търгуват валута и ще имат пълен достъп до банковите си услуги“, успокои жителите на Острова Браун.
Brexit “несъмнено ще окаже много вредни ефекти в краткосрочен план, ще забави икономическия растеж и ще доведе до покачване на безработицата в дългсрочен – особено в Обединеното кралство“, коментира Тим Адамс, директорът на Institute of International Finance, в който членуват около 500 институции от 70 държави.
Освен спада на акциите, техният търговски рейтинг беше понижен от някои институции, например от Citigroup. Институцията ще продава ценните книги на други банки, сред които са Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group Plc и Barclays, след резултата от референдума снощи. Същевременно швейцарската HSBC и Standard Chartered също „не са имунизирани“ срещу разпродаване на акциите от други банки по света.
„Това е очевиден шок за системата“, коментира главният изпълнителен директор на Wisdomtree Japan Джеспър Кол. „Ставаме свидетели на корекции към новата реалност на обменния пазар и на фондовите пазари, но реалният въпрос е дали макрокорекциите ще доведат до банкова криза. Дали Европа ще преживее сътресение като фалита на Lehman Brothers, като някоя банка от Стария континент изпадне в състояние на неплатежоспособност“, допълни още той.